Dva chovatelé ovcí zkraje letošního roku založili firmu, která nabízí spásání trávy pod fotovoltaickými panely. V tomto roce rozmístili přes 700 ovcí, které se pásly v solárních parcích na několika desítkách hektarů. Spásání trávy je šetrnější k přírodě než sečení strojem, finančně v tom není velký rozdíl. ČTK to řekl Jakub Jaša z Pavlínova na Žďársku, jeden z jednatelů společnosti Solar sheep grazing.
Tráva se seče v sezoně několikrát, aby panely nezastiňovala. "V republice je, troufnu si říci, několik tisíc hektarů solárních elektráren, které jsou z 90 procent udržované klasickým strojním sekáním. Seká se rotačními stroji," řekl Jaša. Rychle se otáčející nože sekaček kromě trávy rozdrtí vše, co se k nim dostane, i drobné živočichy v trávě. Porost spásaný ovcemi je pestřejší, drží se tam víc hmyzu a ptáků.
K založení podniku, který zajistí pastvu v solárních parcích, farmáře přivedla loňská nabídka od jedné větší firmy zaměřené na výrobu elektřiny. Inspiraci měli i ze zahraničí, například z Německa a Velké Británie, kde jsou tyto areály často udržované pastvou. "Zkušenosti s pastvou ovcí máme nemalé. Zkusili jsme to, zjistili jsme, že to funguje. Jsme spokojení jak my, tak provozovatelé těch solárních parků," řekl Jaša.
Sám se stará hlavně o Moravu, kde má ovce například v Rosicích u Brna a v solárních parcích na Znojemsku. Podotkl, že je to pro něj jeden z příjmů; rodinná farma v Pavlínově se zabývá také odchovem jehňat a má hovězí dobytek. "Člověk nesmí být v podnikání zaměřený jedním směrem," míní.
V solárních parcích je pro chovatele výhodou to, že tam jsou ovce chráněné i proti vlkům. Kvůli zlodějům a vandalům jsou tyto elektrárny za vysokým plotem, bývají tam čidla, která zaznamenávají pohyb a často i kamery. Většinou jsou to velké plochy, kde mají zvířata dost klidu a pod panely stín. Potřeba jim tam je ale většinou pravidelně dovážet vodu. Ovce jsou teď ještě venku. Na Vysočině asi pastva skončí za dva tři týdny a na níže položeném Znojemsku později, tráva tam podle Jaši pořád roste.
Komplikace podle chovatelů u solárních parků plynou z administrativních nařízení. V místě pastvy musí být vytvořená nová provozovna a k ní i provozní a havarijní řády. Na rozdíl od pasení na běžných pastvinách není možné na tato zvířata pobírat žádné zemědělské dotace. Pro ovce také musí mít chovatelé místo k přezimování a na zimu i zásoby krmiva.
Mladý farmář při práci používá psy, jejich výcvik se stal jeho velkým koníčkem. "Ovčáčtí psi nám pomáhají i s tím, že jsme schopní ty solární parky vypásat," řekl. Vysvětlil, že bez psů by bylo v rozlehlých areálech těžké ovce shánět a kontrolovat. Na loukách u Pavlínova Jaša pořádá pravidelně od roku 2019 závody ovčáckých psů a se svými border koliemi jezdí závodit do zahraničí. Několikrát se zúčastnil mistrovství Evropy a byl už i na mistrovství světa.