Maková velmoc
Fetujeme mák. Je jeho pěstování riskantní?
08.09.2014 06:16 Původní zpráva
Česko je podle oficiálních čísel největším pěstitelem máku na světě. A ten chutná nejen milovníkům buchet, ale i narkomanům. Ti v létě vyrážejí do polí nařezávat ještě nezralé makovice a sbírat z nich lepkavou šťávu - opium.
Každý rok nastávají Romanovi K. s příchodem léta dvouměsíční drogové prázdniny. Vyjede si za Prahu se sadou žiletek, injekčních stříkaček a jednoduchou laboratoří, která se mu vejde do batohu. A zamíří k nejbližšímu poli, na němž roste mák. "Není to nic těžkého, ale když vám řeknu, jak si to vyrábím, tak mě zavřou," říká čtyřicátník s pohublou tváří sedící na lavičce pražského parku. Nervózně se při tom rozhlíží, zatímco jeho fena bojového plemene vrčí na kohokoli, kdo projde kolem. Roman svou každoročně zdokonalovanou recepturu prozrazuje s maximální obezřetností, ve třetí osobě: "Člověk si to může připravit na spoustu způsobů: vyvařit, usušit a rozředit, kouřit, čichat, šlehnout do žíly...," vyjmenovává úpravy tradiční české plodiny, která má podle záměru hospodářů končit spíš v babiččině buchtě než v narkomanově jehle.
Za svých dvacet pět let praxe považuje Roman za nejlepší metodu sběr mízy z naříznuté makovice do plátna. Z něj se pak s pomocí jednoduché chemie dá získat údajně kvalitnější látka, než je na ulici prodávaný heroin. "Je to čistá příroda, nikdo do toho nic nepřidává, žádný nastavený hnusy," říká muž, který si odseděl již více než deset let ve vězení. "Drogy v tom ale nebyly," dušuje se. Stav, jenž se dostaví krátce po vytažení jehly, prý za dvě až tři hodiny práce stojí. "Je to, jako když si ty správné receptory drhnete kartáčem," popisuje účinek drogy a při vzpomínce se jeho dosud zamračená a nervózní tvář roztáhne do širokého úsměvu. "Pak přijde euforie, klid a nic jiného nepotřebujete."
Česko je v pěstování máku dlouhodobě světová velmoc číslo jedna. Dle údajů mezinárodní organizace FAOSTAT (Organizace OSN pro výživu a zemědělství), tvoří česká produkce dlouhodobě okolo třetiny oficiální světové výroby, loni se podle Českého statistického úřadu vypěstovalo 1,5 milionu tun máku.
*Je potravinářský mák vůbec ještě lákadlem pro narkomany?
* Jak úřady pěstitele máku kontrolují?
* Proč je pěstování máku výnosné, ale přesto rizikové?
* V čem spočívá riziko pančování máku?
* Jakou plochu zabírá nelegálně pěstovaný mák?
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 8. září 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.