Slaví 80. narozeniny
Filozof Sokol: Průzkumům k migrační krizi nevěřím
17.04.2016 10:30
Filozof, bývalý ministr školství a kandidát na českého prezidenta Jan Sokol se ze všeho nejvíc cítí být vysokoškolským pedagogem, řekl u příležitosti svých pondělních 80. narozenin. I právě kvůli tomu pokračuje ve výuce na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, ve volných chvílích se navíc snaží šířit vědomosti i tvorbou hesel na internetové encyklopedii Wikipedia.
Sokol od roku 1991 přednášel filozofii, antropologii a religionistiku na pedagogické a filozofické fakultě, v roce 2000 stál u vzniku fakulty humanitních studií, kterou po jejím zrodu vedl jako děkan. Nyní je proděkanem pro vnější vztahy. "To je takový úřad bez povinností, paní děkanka chce, abych se řízení účastnil, tak to rád dělám," řekl. Na fakultě přednáší kurz "Člověk jako osoba", věnuje se úředním povinnostem souvisejícím se svou funkcí, ale také desítce doktorandů.
V posledních letech vydal několik knih, ale "nic většího" na tomto poli podle svých slov v budoucnu nechystá. "Dneska už člověk tolik zase neplánuje. Knížky, které teď vyšly, jsou většinou reedice. Teď vyjde velký výbor z mých článků a esejů, ještě několik těch knížek by mělo vyjít v angličtině, jedna se překládá do němčiny, ale to je asi tak všechno," uvedl.
I kvůli studentům a jejich zvyku hledat informace na internetu se už před léty pustil do vytváření hesel v internetové encyklopedii Wikipedia. "To je pro starého člověka skvělé zaměstnání. Dneska se dřív unavím, nevydržím u toho sedět dlouho a náročné texty se mi píšou těžko, kdežto toto se dělá snadno, můžu to dělat po chvilkách," vysvětlil. Kromě české mutace přispívá i do anglické a německé, tuto činnost chápe kvůli četnosti přístupů na Wikipedii i jako jistou společenskou zodpovědnost.
"Internet je jako všechna rozšíření lidských možností, samozřejmě se dá tisíci způsoby zneužít a zneužívá se. Internet začne být k něčemu, až když se tam objeví nějaké jakžtakž spolehlivé reference nebo pevná místa. Sám o sobě je nepřehledná džungle a jen díky dvěma věcem - Googlu a Wikipedii - se v tom daří prosekávat jakousi chodbičku," míní. Vytváření názorově spřízněných skupinek, které si mohou na sociálních sítích odfiltrovat nesouhlasná stanoviska a polarizovat tak své myšlenky, se neobává. "Samozřejmě vznikají nějaké skupinky, ale to je v pořádku, člověk nemůže být přítel se všemi sedmi miliardami lidí na zemi, on si musí vybrat," uvedl.
Sokol byl v roce 1998 ministrem školství, deset let působil v resortu jako poradce. V roce 2003 byl protikandidátem Václava Klause v prezidentských volbách. Ve veřejném životě působí i nadále, loni například patřil mezi signatáře petice proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti, která vyzývala politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. "Jsou věci, které člověk nemůže nepodepsat," řekl signatář Charty 77. Migrace je podle Sokola věcí, která tu byla a také bude. Upozorňuje při tom například na úspěšnou integraci uprchlíků z Bosny a Hercegoviny a muslimů z Kosova v době války v bývalé Jugoslávii.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
"Je to příliš vážná věc, než aby se na ni dalo reagovat hystericky. Ve společnosti je jakási úzkost a nesvědomití politici se snaží zaměřit ji na někoho, obrátit veřejný hněv na nějakého pachatele, který může být i zcela nereálný," uvedl Sokol. V souvislosti s uprchlíky navíc příliš nevěří průzkumům veřejného mínění. "To jsou odpovědi lidí, kterých se to nějak netýká. Kdyby se mě zeptali, jestli bych chtěl, aby v našem domě bydleli Syřané, tak bych asi taky řekl, že ne, to nic neznamená," vysvětlil.
Krize, které prožívá Evropa, ale i teroristické útoky mohou být pro Evropany připomenutím blahobytu, k němuž se po druhé světové válce dopracovali. "Příjemnosti, které si tady užíváme - bezpečí, pohodlí, bohatství, se dnes zdají jako samozřejmost, z tohoto hlediska je moc dobře, že ty krize nějaké jsou. Jakkoliv ty atentáty jsou strašná věc, je důležité, aby si lidé uvědomili, že takové nebezpečí tady pořád je. To, že se takové násilnosti dějí jen občas, je výsledek usilovné práce mnoha lidí, to není samo sebou," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.