Očekávaný návrat
Fotopast na Českolipsku zachytila vlka
07.04.2014 10:17 Aktualizováno 07.04. 12:52
Snímek z fotopasti pořízený v minulých dnech v národní přírodní rezervaci nedaleko Doks na Českolipsku potvrdil, že se do Čech po více než sto letech vrací vlci. V pondělí o tom informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Podle experta na ochranu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala je jejich návrat do severních Čech roky očekávanou událostí. "V posledních letech se vlci ukázali v Krkonoších nebo na Šluknovsku, kam přišli ze Saska. Věrohodně zdokumentován byl vlk pomocí fotopasti na česko-německých hranicích na podzim 2012," uvedl Kutal.
Vlk, kterého zachytila fotopast v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala, pochází pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice. Odhaduje se, že tam žije v několika smečkách více než 100 jedinců. Zda byl vyfotografovaný vlk samotář, nebo se pohybuje ve smečce, ukáže podle Pelce další průzkum území.
I kdyby to byl samotář, je zřejmě jen otázkou času, než se na severu Čech začnou pohybovat celé smečky. "Území našich pohraničních hor a vojenských prostorů poskytuje vlkům dostatečný prostor k životu," konstatoval Kutal.
Podle Pelce ale lidé z vlků nemusí mít strach. "Za posledních zhruba dvě stě let nebylo věrohodně v Evropě a Severní Americe zaznamenáno zabití člověka vlkem. Vlci jsou totiž velmi plaší," vysvětlil. Podle něj jsou naopak vlci pro krajinu velmi důležití. "Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci," dodal Pelc.
Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století. Vracet se začali až v posledních letech. Česká republika má dva základní zdroje pro obnovu výskytu: slovenskou a německo-polskou populaci. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska - v posledních několika letech ale spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech by mohli vlci přicházet právě z oblasti Lužice.
V Německu byli vlci vyhubeni v polovině 19. století. Znovu se začali na východě země usazovat od roku 2000, kdy tam přišli ze sousedního Polska. V současnosti žije v Německu 25 vlčích smeček a několik vlků samotářů, většina z nich v oblasti Lužice ve spolkových zemích Sasko a Braniborsko. Loni se v této oblasti narodilo 45 vlčat. Šelmy se ale rozšířily i do dalších částí Německa, zprávy o jejich výskytu přicházejí i z Bavorska nebo z Dolního Saska.
Podle ochránců přírody by v Německu teoreticky mohlo jednoho dne žít až 440 vlčích smeček. Jejich rozšiřování ale naráží na některých místech na odpor obyvatel, kteří se obávají možného útoku vlků na lidi nebo na chovná zvířata. Podle ochránců přírody ale vlci nejsou lidem nebezpeční, protože jsou plaší. V místech, kde žijí už deset let, mnoho lidí ještě nikdy žádnou z těchto šelem nespatřilo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.