Sliboval, že Příbram zbaví nálepky středočeské Palermo. Zůstalo jen u slibů. Socialistický starosta a novopečený senátor Josef Řihák se naopak zařadil po bok svých předchůdců, jejichž jména se spojovala s čachry s obecním majetkem, neprůhlednými zakázkami a diktátorskými praktikami.
Je to jen pár týdnů, co si dělníci společnosti MTStav zabalili vercajk a definitivně ukončili rozsáhlou rekonstrukci vilky v Žežicích nad Příbramí. Nová fasáda, nový plot, nová okna. Kdo dům obývá, vědí všichni. Aby taky ne. Jen co se do vesničky poslanec, starosta a nejnověji i senátor Josef Řihák přistěhoval, začaly se dít věci: Žežičtí se po letech dočkali vysněného chodníku a cyklostezky spojující prominentní čtvrť s centrem města.
Samozřejmě, starosta se ohání tím, že mu jde především o blaho spoluobčanů. „Já jsem v životě nešel pěšky, je to chodník pro důchodce," ohrazuje se podrážděně Řihák, když dostává podezíravé otázky.
ČTĚTE TAKÉ: Senátor a starosta Řihák: Faktury předložím policii
Hlubší ponor do hospodaření Příbrami si o podezřívavost přímo říká. Stačí jen sledovat paralelní vzestup Řihákovy kariéry a rozkvět příbramské stavební společnosti MTStav. Ještě před třemi lety o firmě nikdo nevěděl. Když v květnu 2005 vznikla, šlo o víceméně amatérský spolek dvou malířů pokojů. Neuplynul ani rok a nováček na přesyceném stavebnickém trhu dosáhl na první veřejné zakázky. Právě v té chvíli Řihák usedá do starostovského křesla a od toho okamžiku zažívá MTStav žně. V současnosti již pro město pracuje - buď jako dodavatel, nebo subdodavatel - s železnou pravidelností.
Když TÝDEN žádal příbramskou radnici o kompletní přehled udělených zakázek, poslal mluvčí úřadu - po několika urgencích - soupis, na němž figurovaly pouhopouhé čtyři stavební akce. A přitom: MTStav se na svých webových stránkách chlubí minimálně desítkou dalších městských zakázek.
V radničním výčtu chybí například rekonstrukce městských jeslí, služebny strážníků, zimního stadionu či obřadní síně. „Od doby, kdy na radnici nastoupil pan Řihák, dostává MTStav většinu stavebních zakázek. Přímo z odboru investic jsem se dozvěděl, že MTStav dominantně vyhrává hodně věcí, dalo by se říct až majoritně," říká dřívější starosta a současný první náměstek ministra financí Ivan Fuksa (ODS).
Nadstandardními vztahy s firmou se ostatně úředníci z odboru investic ani netají, čas od času si se zástupci MTStavu zahrají fotbal. „Jsou to vrstevníci, kteří spolu někdy zasportují, i já jsem s nimi jednou byl," přiznává bez okolků šéf odboru Jan Hauptman. Ví proč, nikomu z nadřízených to nevadí. „Co dělají ve volném čase, je jejich věc," reaguje radní Václav Beneš (ČSSD), Řihákův nejvěrnější spojenec.
Příliš (ne)výhodný nájem
Přímé důkazy o manipulaci veřejných soutěží chybí, avšak existuje několik indicií, jež vedou minimálně k pochybnostem. Především jde o zmiňovanou rekonstrukci rodinného sídla Řihákových. Kolik MTStav inkasoval za přestavbu, je tajné. „Je na místě se ho ptát. Pokud doloží, že platí běžné ceny, je vše pořádku. Pokud to není ochoten udělat, zavání to střetem zájmů," upozorňuje ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.
Foto: Lucie Pařízková