Gymnázia se podpoře veřejnosti netěší, jejich obliba klesá

Domácí
17. 10. 2018 12:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Většina Čechů podporuje vytváření speciálních typů škol v rámci povinné školní docházky. S praktickými a speciálními školami pro děti s mentálním postižením a se základními školami s rozšířenou výukou souhlasí zhruba čtyři pětiny občanů. Nejméně podpory získala víceletá gymnázia, jejichž zřizování podporuje 62 procent občanů. Proti poslednímu průzkumu z roku 2016 je podíl o osm procentních bodů nižší. Vyplývá to ze zářijového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které výsledky zveřejnilo dnes.

Podle CVVM je pokles podpory víceletých gymnázií významnou statistickou změnou. Souhlasných odpovědí ubylo o osm procentních bodů a nesouhlasných přibylo o šest procentních bodů. Předchozí rozdíl mezi lety 2014 a 2016 nebyl významný, činil tři procentní body, v roce 2014 bylo souhlasných odpovědí 67 procent.

Víceletým gymnáziím častěji vykazovali podporu voliči pravicově orientovaní a ti, jež hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. O zřizování víceletých gymnázií byli rozhodně přesvědčeni častěji lidé nad 60 let. Tito lidé také častěji než ostatní věkové kategorie vyjadřovali rozhodný souhlas se zřizováním základních škol s rozšířenou výukou.

U všech ostatních zkoumaných typů škol se podpora pohybovala shodně kolem čtyř pětin, nesouhlas představoval zhruba desetinu a desetina odpovídala, že neví. Se základními školami s rozšířenou výukou souhlasí 79 procent občanů a 12 procent se staví proti. Praktické školy pro děti s lehkým mentálním postižením podporuje 80 procent lidí, zatímco 11 procent je odmítá. Speciální školy pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením podporuje 78 procent Čechů a 12 procent je proti nim.

Respondenti v průzkumu odpovídali na řadu otázek týkající se dostupnosti vzdělání. Ve srovnání s předchozím šetřením z loňského září ale žádné významné změny nenastaly. Dlouhodobě převažuje názor, že je v ČR každému umožněno dosáhnout vzdělání odpovídající jeho schopnostem, letos to uvedlo 74 procent dotázaných. Podíl byl stejný jako před rokem a patří k nejpozitivnějším hodnocením od roku 2005. Souhlas roste od roku 2011.

Za nejdůležitější faktory, které ovlivňují to, jakého vzdělání člověk dosáhne, Češi považují píli či pracovitost, vlastní schopnosti a touhu po vzdělání. Menšina se domnívá, že při získávání vzdělání hraje roli rasa či národnost a pohlaví.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ