"Hambi bleibt!" Protest u ambasády Německa proti kácení lesa

Domácí
4. 10. 2018 18:58
Velvyslanectví Německa.
Velvyslanectví Německa.

Několik desítek lidí demonstrovalo před budovou německého velvyslanectví v Praze proti kácení Hambašského lesa v Německu, kterému hrozí zánik kvůli těžbě uhlí. Prales se nachází poblíž hnědouhelného dolu Hambach. Akci s názvem Nahlas pro Hambach svolalo hnutí Limity jsme my. Demonstrace trvala zhruba hodinu, s aktivisty krátce pohovořil mluvčí ambasády.

Lidé drželi velkou plachtu s nápisem "Hambi bleibt!" ("Hambi zůstane!") a mnoho dalších malých transparentů jako "Uhlí patří pod zem" nebo "Hamba(ch) Německa". Na demonstraci promluvilo několik členů organizací Greenpeace ČR, Hnutí Duha nebo Limity jsme my. Mezi projevy organizátoři z reproduktorů pouštěli zvuk rypadla.

Hned na začátku přišel k demonstrantům mluvčí německého velvyslanectví Guido Müntel, poděkoval jim za zájem o německou politiku a nabídl jim, že předá vzkaz kancléřce Angele Merkelové. Zároveň ale poznamenal, že spolková vláda a Merkelová nemůže sama rozhodnout o dalším vývoji. Na závěr pozval do budoucna dva či tři zástupce ekologických hnutí k diskusi s velvyslancem.

Na velvyslanectví se konají oslavy výročí znovusjednocení země, tzv. Dny německé jednoty. "Nikdo z nás tu není proto, aby protestoval proti sjednocení Německa. Avšak jsou věci, které se dějí v současnosti a jsou důležité. Protestuji tu, abych lidem, kteří jsou pro Německo důležití a jejichž hlasu bude možná německá vláda naslouchat více než našemu, sdělil a poprosil je, aby se k našemu protestu připojili. Aby přemýšleli a bavili se o tom, co je pro Evropu a Německo důležité dnes," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Greenpeace ČR s podporou Hnutí Duha a iniciativy Limity jsme my také před několika dny spustilo českou verzi petice na záchranu lesa. V sobotu se bude konat demonstrace přímo u Hambašského lesa. "Několik demonstrací tam již proběhlo, tento týden se blokády zúčastnilo až 20 tisíc lidí z okolí dolu i ze vzdálených koutů Německa a dalších evropských států," uvedli už dříve ekologové.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Ekologové už dříve uvedli, že z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy, kterou se společnost také chystá vykácet. Les u Hambachu, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichové, je asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem. V Německu se stal symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Německá policie před dvěma týdny začala vyklízet protestní tábor v lese, v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Před dvěma týdny na místě zemřel novinář, který dění v lese dokumentoval.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Foitlová Klára

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ