"Hambi bleibt!" Protest u ambasády Německa proti kácení lesa

Domácí
4. 10. 2018 18:58
Velvyslanectví Německa.
Velvyslanectví Německa.

Několik desítek lidí demonstrovalo před budovou německého velvyslanectví v Praze proti kácení Hambašského lesa v Německu, kterému hrozí zánik kvůli těžbě uhlí. Prales se nachází poblíž hnědouhelného dolu Hambach. Akci s názvem Nahlas pro Hambach svolalo hnutí Limity jsme my. Demonstrace trvala zhruba hodinu, s aktivisty krátce pohovořil mluvčí ambasády.

Lidé drželi velkou plachtu s nápisem "Hambi bleibt!" ("Hambi zůstane!") a mnoho dalších malých transparentů jako "Uhlí patří pod zem" nebo "Hamba(ch) Německa". Na demonstraci promluvilo několik členů organizací Greenpeace ČR, Hnutí Duha nebo Limity jsme my. Mezi projevy organizátoři z reproduktorů pouštěli zvuk rypadla.

Hned na začátku přišel k demonstrantům mluvčí německého velvyslanectví Guido Müntel, poděkoval jim za zájem o německou politiku a nabídl jim, že předá vzkaz kancléřce Angele Merkelové. Zároveň ale poznamenal, že spolková vláda a Merkelová nemůže sama rozhodnout o dalším vývoji. Na závěr pozval do budoucna dva či tři zástupce ekologických hnutí k diskusi s velvyslancem.

Na velvyslanectví se konají oslavy výročí znovusjednocení země, tzv. Dny německé jednoty. "Nikdo z nás tu není proto, aby protestoval proti sjednocení Německa. Avšak jsou věci, které se dějí v současnosti a jsou důležité. Protestuji tu, abych lidem, kteří jsou pro Německo důležití a jejichž hlasu bude možná německá vláda naslouchat více než našemu, sdělil a poprosil je, aby se k našemu protestu připojili. Aby přemýšleli a bavili se o tom, co je pro Evropu a Německo důležité dnes," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Greenpeace ČR s podporou Hnutí Duha a iniciativy Limity jsme my také před několika dny spustilo českou verzi petice na záchranu lesa. V sobotu se bude konat demonstrace přímo u Hambašského lesa. "Několik demonstrací tam již proběhlo, tento týden se blokády zúčastnilo až 20 tisíc lidí z okolí dolu i ze vzdálených koutů Německa a dalších evropských států," uvedli už dříve ekologové.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Ekologové už dříve uvedli, že z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy, kterou se společnost také chystá vykácet. Les u Hambachu, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichové, je asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem. V Německu se stal symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Německá policie před dvěma týdny začala vyklízet protestní tábor v lese, v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Před dvěma týdny na místě zemřel novinář, který dění v lese dokumentoval.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Foitlová Klára

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ