"Hanba okupantům"
Happening připomněl ruské demonstranty proti okupaci ČSSR
25.08.2018 13:32
Půlhodinový happening na pražském Václavském náměstí v sobotu připomněl demonstraci skupiny "osmi statečných", kteří před 50 lety protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Skupina osmi aktivistů zopakovala protest vsedě po vzoru někdejších demonstrantů, přinesla i transparenty se stejnými slogany, především rusky psanými nápisy "za vaši i naši svobodu". Happeningu přihlížely desítky lidí, mezi nimi i někdejší demonstrantka z Rudého náměstí Taťjana Bajevová, která ale nevystoupila ani nemluvila s novináři.
Happening začal v poledne, stejně jako někdejší demonstrace na Rudém náměstí. Organizátoři připomněli, že protest "osmi statečných" trval pouze tři minuty, než je surově napadli policisté v civilu a odvezli je na policejní stanici. Zadržení byli odsouzeni k několikaletým trestům žaláře, k pobytu v pracovních lágrech, do vyhnanství nebo k nucené psychiatrické léčbě.
Hlavní organizátorka happeningu Zuzana Vaňková přečetla jména všech osmi demonstrantů a připomněla i jejich osudy. "Jejich odvaha byla i za nás, za naši svobodu," řekla. Podle ní je třeba událost z 25. srpna 1968 stále připomínat. "Nezapomeňte na to, že jenom odvaha nás může dostat o krok dále," řekla.
Před sochou svatého Václava se sešlo osm aktivistů, kteří symbolicky zastupovali někdejší demonstranty Konstantina Babického, Vadima Deloneho, Vladimira Dremljugu, Viktora Fajnberga, Natalju Gorbaněvskou, Pavla Litvinova, Larisu Bogorazovou a Taťjanu Bajevovou. Jedna z aktivistek přivezla i kočárek s malým dítětem, kterým připomněla, že Gorbaněvská měla na demonstraci kočárek s tříměsíčním synem. Účastníci akce na Václavském náměstí měli stejně jako jejich vzory v roce 1968 transparenty s nápisy "za vaši i naši svobodu" a "hanba okupantům" nebo československou vlajku. Přihlásili se ale i k ochraně nynějších ruských disidentů, když jeden z transparentů hlásil: "Vy jste tehdy stáli u vás i za nás. My dnes stojíme tady i za vaše lidi".
Demonstranti z Rudého náměstí byli odsouzeni do vězení nebo k pobytu v psychiatrické léčebně, řada z nich později ze Sovětského svazu emigrovala. Padesátého výročí události se dožili jen Litvinov, Fajnberg a Bajevová, kteří letos v červnu převzali za všech "osm statečných" v Praze z rukou tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí.
Demonstraci z Rudého náměstí připomíná i letos spuštěný internetový projekt na adrese http://cz.topos.memo.ru/. Lze na něm nalézt interaktivní mapu Moskvy s 30 místy spojenými s událostmi kolem srpna 1968. Jsou tam byty jednotlivých účastníků demonstrace a významných disidentů nebo místa dalších protestů. U každého místa je stručný popis v češtině s případnými odkazy na více informací a na rozšířené informace v ruštině.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.