Házejte lékařům drobné, vyzývá svaz pacientů
16.12.2007 13:50 Původní zpráva Aktualizováno 16.12. 17:20
Zahltit lékaře drobnými mincemi a byrokratickými úkony. To je plán, kterým chce svaz pacientů zkomplikovat zavedení poplatků ve zdravotnictví. Sdružení vyzvalo pacienty, aby se zapojili do protestu. A rovnou jim dalo do rukou návod, jak lékařům v příštím roce znepříjemnit ordinování.
V příručce nazvané Jak protestovat proti poplatkům sdružení tvrdí, že opatření ministra Julínka jsou protiústavní. „Ústavní soud naši stížnost nezvládne projednat do konce roku, a tak pacientům nabízíme alespoň několik praktických rad, jak se od ledna příštího roku chovat v ordinacích," vysvětluje prezident svazu pacientů Luboš Olejár.
Sdružení mimo jiné vyzývá, aby pacienti lékařům platili drobnými mincemi, vyžadovali od nich splátkové kalendáře a třeba i potvrzení za každý provedený úkon (celou příručku najdete ZDE). Doporučení svazu pacientů navazuje na výzvu, kterou v tomto týdnu zveřejnila skupina poslanců a umělců.
Julínek: Po přestupku přichází trest
Poplatky byly žhavým tématem i nedělního debatního pořadu Otázky Václava Moravce. Poslanec David Rath v pořadu zopakoval výzvu, aby lidé od Nového roku u lékaře neplatili. „Jde o legitimní protest proti asociálnímu zákonu, který si navíc ODS prosadila neetickou cestou," připomněl David Rath skutečnost, že k přijetí reformy použila koalice hlasů přeběhlíků.
Z desatera pro pacienty... |
* U lékaře plaťte zásadně drobnými mincemi.
* Za každou platbu si nechte vystavit účetní doklad. Jedině tak si ohlídáte, že za celý rok nezaplatíte za léky víc než 5000 korun.
* Při předepisování léků trvejte na zaškrtnutí písmena R na receptu. Pouze takto předepsaný lék se počítá do pětitisícového limitu.
* Nedovolte, aby vám lékárník lék změnil.
* Vyhýbejte se vyšetření u praktika a následně specialisty s týmž problémem. Navštivte rovnou specialistu, ušetříte.
* Při nedostatku drobných trvejte na splátkovém kalendáři až na tři roky. |
Aleš Gerloch z pražské právnické fakulty označil výzvu k občanské neposlušnosti za legitimní. „Je to prostředek, jak vyvolat ve společnosti diskusi," řekl Gerloch. Varoval však, že pokud se lidé budou doporučením řídit ještě dřív, než rozhodne Ústavní soud, dostanou se do křížku se zákonem. Zároveň uvedl, že výzva k rebelii je forma nátlaku na Ústavní soud. Verdikt soudu Gerloch nechtěl předvídat. „Soud by měl vynést rozsudek do tří měsíců. Bude posuzovat nejen to, zda je obsah zákona protiústavní, ale také postup, jakým byl zákon přijat," poznamenal.
Opoziční novela
Sociální demokraté již minulý týden předložili návrh zákona, který by poplatky zrušil. „Pokud by Ústavní soud rozhodl, že je reforma protiústavní, bylo by přijetí návrhu, byť i v umírněnější podobě, logickým krokem," uvedl lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který se netají tím, že by opoziční návrh podpořil. „Nebudu hlasovat pro zamítnutí návrhu," uvedl. Od poplatků by podle Hovorky měli být osvobozeni alespoň důchodci, děti a pacienti s chronickými nemocemi. Julínek si ovšem myslí, že přijetí návrhu by znamenalo zhroucení reformy. „Jednotlivé kroky na sebe těsně navazují. Dodatečné změny by vychýlily systém z rovnováhy," řekl Julínek.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.