Historici: Kdo byl doopravdy maršál Koněv a jaká je jeho role v historii?

Domácí
12. 5. 2020 16:57
Ivan Stěpanovič Koněv na Staroměstském náměstí 6. června 1945.
Ivan Stěpanovič Koněv na Staroměstském náměstí 6. června 1945.

Životem a kariérou maršála Ivana Stěpanoviče Koněva i různými interpretacemi jeho odkazu se zabývají historici v sérii čtyř přednášek zveřejňovaných na webu Muzea paměti 20. století. Historici se zaměřili také na roli Koněva v umění a propagandě či péči o válečné pomníky v Česku a v Rusku. Minisérie vznikla ve spolupráci Muzea paměti 20. století a Knihovny Václava Havla. Zástupci institucí ji představili na úterním setkání s novináři v Praze.

Podle ředitele muzea Jiřího Šestáka rozhodla o tématu veřejná debata, která se ohledně sochy Koněva i jejího převzetí Muzeem paměti rozvířila. Uvedl, že úloha a život maršála i kauza jeho sochy jsou natolik zajímavé, že na tom lze interpretovat řadu věcí z 20. století a období totality.

Zatím byly zveřejněny dvě debaty ze čtyř, další budou mít premiéru 18. a 25. května. V té úvodní podle historika a moderátora Jana Kalouse jeho kolegové Eduard Stehlík, Pavel Kmoch, Pavel Žáček hovořili například o okolnostech Pražského povstání, osvobození Prahy a roli Rudé armády. Kalous uvedl, že vedle známých skutečností se debata zaměřila i na to, co se léta záměrně opomíjelo, například role vlasovců.

"Byť jsme tam mluvili o Praze, tak jsme to pojímali jako české povstání, chtěli jsme to zasadit i do toho, co se odehrávalo nejen v srdci Čech, ale co se dělo i na dalších místech v souvislosti s koncem války," řekl Kalous, který debatu moderoval.

Další příspěvek je věnován přímo Koněvovi, jeho životu i roli v armádě a politice. Historici Jiří Fidler, Jan Adamec a David Svoboda mluvili o jeho cestě do vedení Rudé armády, názorech na roli Koněva v osvobození Prahy, ale i potlačení maďarského povstání či úloze při stavbě Berlínské zdi.

Diskutovaná socha maršála Koněva

Nadcházející debata bude o soše Koněva, která donedávna stála na náměstí Interbrigády v Praze 6. "Snažili jsme se odpovědět, jakou roli sehrál maršál Koněv v tom druhém životě, jaká byla jeho role v pomníkové kultuře," uvedl historik Petr Blažek. Ten, společně s historiky Petrem Kourou, Zdeňkem Lukešem a Davidem Svobodou, pohovoří o budování obrazu Koněva po válce.

"Koněvovo jméno se objevovalo i v souvislostech již pozapomenutých," podotkl Blažek s tím, že ho nesly i důl v severních Čechách a huť na Kladně. Řekl, že obojí skončilo činnost v 70. letech, a i to mohlo být důvodem, proč byl pomník v roce 1980 v Praze postaven. Historici připomenou také autory pomníku Zdeňka Krybuse a Vratislava Růžičku a historii místa, kde pomník stál.

Poslední přednáška pak je o takzvané "pomníkové diplomacii", tedy o tom, jak se Česko stará o válečné pomníky a Rusko například o hroby legionářů. Debata se povede i o tom, proč jsou pomníky často předmětem dezinformačních kampaní.

Zástupci muzea v úterý také zmínili další možné osudy sochy Koněva, kterou mají v zápůjčce na deset let. Uvedli, že by bylo vhodné zřídit lapidárium socialistických soch, například pod Letnou, a představit je lidem s patřičným kontextem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Plzeň hostí česko-bavorské dny s pivem, hudbou a tradičními specialitami

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ