Na Klause pískali
Na Klause na Národní pískali. Ať žije, volali jiní
17.11.2009 12:15
Centrum Prahy ovládly oslavy 20. výročí sametové revoluce. Už od ranních hodin se u památníku studentské demonstrace na Národní třídě střídají nejvyšší ústavní činitelé Česka a politické elity. Všichni jednohlasně vyzývají k ochraně - stále ještě křehké - demokracie v zemi.
Demokracie v Česku stále ještě není ukotvená, a proto je třeba neustávat v jejím prohlubování. S takovou myšlenkou vystoupil při oslavách 20. výročí sametové revoluce premiér Jan Fischer.
"Jestliže ovoce našeho stromu svobody a demokracie někdy lidem chutná poněkud trpce, asi něco v nepořádku je. Růst násilí, sobectví, xenofobie, rasismu a na druhé straně opětné zavírání se do sebe, odklon od zájmu o věci veřejné, mají svůj původ v dysfunkcích demokracie," uvedl ministerský předseda.
A podobný názor přidal během kladení věnců i jeho předchůdce, šéf ODS Mirek Topolánek, který k památníku přišel se svým synem Nicolasem: "Víc než kdykoli předtím za těch 20 let cítíme, že země je ještě nezralá, že demokracie tady zdaleka není tak ukotvená, jak bychom si přáli. Že svoboda je květinka, kterou je nutno zalévat."
Prezident Václav Klaus se na Národní třídě dočkal dvojakého přivítání: příznivci skandovali jeho jméno, místy je však přehlušil pískot odpůrců hlavy státu. I to je podle Klause známka demokracie.
Prezident zároveň vzpomněl, že studentský pochod z roku 1989 připomínal Opletalovu smrt za nacistické okupace - totiž, že přímo vedl ke konci komunistického režimu. Prohlásil také, že jako hlavní poučení ze 17. listopadu 1939 si odnáší vědomí, že se neustále mohou rodit nebezpečné ideologie. Ty prý mohou být méně přímočaře agresivní než nacismus nebo komunismus, spojuje je s nimi ale víra v jedinou spásnou myšlenku a snaha prosadit tuto myšlenku za každou cenu.
V té souvislosti si Klaus neodpustil rýpnutí směrem k úředníkům, kteří nedokázali zabránit četným shromážděním radikálů, kteří chtějí narušit důstojné oslavy samotové revoluce. "Sám za sebe musím říct, že bych v těchto případech byl přísnější a nehleděl na konkrétní slovíčka v zákonech," dodal Klaus.