Už šest měsíců vládne České republice kabinet pod vedením Andreje Babiše. Jak se mu daří? On-line deník TÝDEN.CZ požádal experty na jednotlivé oblasti o komentář k jednotlivým ministrům. Čím se mohou dosluhující politici pochlubit, a co se jim naopak nepovedlo? Hodnotíme ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.
Anketa:
Jak byste oznámkovali působení ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové?
- Jasná jednička. 20 %
- Uspěla, takže dvojka 20 %
- Průměr, takže trojka 20 %
- Nic moc, čtyřka 20 %
- Propadák, jasná pětka 20 %
Rovněž Klára Dostálová byla do čela ministerstva pro místní rozvoj celkem logickou volbou. Od roku 2014 na něm totiž působila jako náměstkyně.
Asi nelze zpochybňovat, že ministerstvo pro místní rozvoj má ve svém čele skutečnou odbornici. S evropskými fondy má mnohaleté zkušenosti, neboť se jim začala věnovat už v roce 2002 coby zaměstnankyně úřadu Královéhradeckého kraje. Navíc mezi členy Babišova kabinetu je jedna z mála, která působí příjemným dojmem na lidi.
Kláře Dostálové toho mnoho vyčíst nelze. Až na jedinou věc a tou je novela stavebního zákona. Jejím záměrem bylo stavební řízení podstatně zjednodušit. Praxe ale ukazuje, že plán se s realitou zcela minul. Není to jistě poprvé ani naposled, co nám stát chtěl usnadnit život, avšak způsobil pravý opak.
Zatímco dříve nebyl problém stavební povolení získat během několika málo týdnů, dnes se na něj čeká až rok. Ale pozor, řeč není o žádných komplikovaných stavbách typu jaderné elektrárny, nýbrž o obyčejném rodinném domku. Prý je málo úředníků. Jenže to daňového poplatníka vůbec nemusí zajímat. Stát si platí za to, aby mu poskytl službu, a ne výmluvy.
Klára Dostálová se ze zpackané novely jen těžko zbaví viny. Právě proto, že na ministerstvu pro místní rozvoj působila už v době, kdy se zákon připravoval. Jestli by tedy měla ještě na něčem "zamakat", pak je to urychlené urychlení stavebního řízení. A pak navrhnout sloučení svého rezortu s ministerstvem průmyslu a obchodu.
1. vláda Andreje Babiše
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše 13. prosince 2017. Podílejí se na ní výhradně lidé navržení politickým hnutím ANO 2011. Předseda ANO Andrej Babiš byl jmenován předsedou vlády již 6. prosince 2017. Další členové nastupujícího kabinetu složili 13. prosince 2017 slavnostní slib. 16. ledna 2018 nebyla vládě Poslaneckou sněmovnou vyslovena důvěra, ministři následně podali demisi. Podle Andreje Babiše ale tento stav nic neznamená. "Vláda je legitimní a není ústavou omezena v pravomocích. Vláda pracuje a funguje normálně. A nevidíme v tom rozdíl, jestli jsme v demisi, s důvěrou, nebo bez důvěry, pracujeme naplno od 14. prosince," uvedl premiér. |
Autorem textu je Petr Musil, zástupce šéfredaktora ekonomického magazínu Faktor Soukup.