Češi patří mezi nejotylejší národy v Evropě. Úvahy o zavádění takzvané "hranolkové daně", která by se měla týkat tučných, přeslazených a jinak nezdravých potravin, však nový ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) shazuje ze stolu. Jeho kolega z vlády, ministr financí Miroslav Kalousek, dokonce hovoří o sociálním inženýrství.
Úvahy některých ekonomů a politiků o zavedení nových speciálních daní se dostávají stále častěji na pořad jednání. Zatímco poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný propaguje, aby nově každá krabička cigaret byla zdaněna dvěma korunami, jež by putovaly přímo do zdravotnictví, začíná se hlasitě mluvit i o dani na nezdravá jídla.
Zvláštní daň na nákup tučných potravin a polotovarů už platí zákazníci například v Dánsku. V Maďarsku zase už měsíc a půl platí takzvanou hranolkovou daň. Podobné plány však ve vládě Petra Nečase nemají přílišnou podporu. Po Miroslavu Kalouskovi z TOP 09 se proti vyjádřil i nový ministr zemědělství Petr Bendl. "Poškodilo by to české zemědělce a snížilo jejich konkurenceschopnost," řekl Bendl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Za vhodnější považuje propagaci zdravého životního stylu a hledání způsobů, jak se obezity vyvarovat.
Nadměrné energetické denní spotřebě potravin by podle něj mohlo zamezit například zvýraznění nutričních informací na obalech. "Lidé by měli mít tyto informace k dispozici," podotkl ministr.
Společnosti v celé evropské sedmadvacítce, které podobné potraviny vyrábějí, mají necelé tři roky na to, aby zlepšily informovanost spotřebitelů. Nově budou muset povinně na obalech uvádět výživovou hodnotu potravin a původ masa.
Podle Bendla je důležité kontrolovat kvalitu potravin a také pomáhat českým zemědělcům, aby se jejich výrobky lépe prodávaly. Doplnil, že chce, aby novely zákonů o hospodářské soutěži a o cenách chránily zemědělce ve vztahu k obchodním řetězcům.