Hygienici: Situace je nadále neudržitelná. Personál je vyčerpaný

Domácí
14. 9. 2020 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hygienici v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s koronavirem i přes maximální úsilí s oslovováním a trasováním kontaktů skluz několik dní, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Od pondělního rána do oběda přibylo přes 50 nových případů. "Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná," zdůraznila Ciupek.

Podle hygieničky narůstá zejména počet bezpříznakových případů, kdy se lidé nechali otestovat pro jistotu. "S každým dalším takovým případem rostou počty jejich kontaktů k dalším vyšetřením. Epidemiologická šetření dělá stále stejný tým epidemiologů. Veřejnost je neustále udržovaná ve strachu z koronaviru a epidemie apokalyptických rozměrů," uvedla Ciupek.

Hygienici jsou na pokraji sil. "Jsme zahlcení všemi možnými nerizikovými a bezpříznakovými, ale takzvaně zodpovědnými lidmi, kteří na nás pak křičí, proč musí zůstat doma, když jim přece nic není, ale jen chtěli vědět, jak na tom jsou," řekla Ciupek.

Přes maximální úsilí jsou podle ní hygienici ve skluzu několik dní. "Snažíme se alespoň zajišťovat pozitivní případy podle potenciálního rizika klinického, tedy s ohledem na vyšší věk, nebo podle nutnosti rychlých opatření, když je to u zdravotníků nebo ve škole," uvedla Ciupek.

Vyčerpaný personál

Hygienici o stavu opakovaně píšou na ministerstvo zdravotnictví. "Situace v tomto režimu je neudržitelná a nemá smysl. Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to vůbec nehovořím o jiných nákazách. Pracujeme denně 12 i více hodin včetně víkendů," zdůraznila Ciupek.

Podle ní je potřeba přestat denně děsit lidi. "Pak nebudou návaly asymptomatických lidí na odběrových centrech. Je potřeba vysvětlit veřejnosti, kolik procent vyšetřených bylo pozitivní, pozitivní také neznamená apriori nemocný, takže je potřeba vysvětlit, kolik z pozitivních bylo opravdu nemocných a kolik z těch nemocných potřebovalo nemocniční léčbu," řekla Ciupek. Hospitalizovaných je kolem 40, z toho jsou vážné případy čtyři. Od začátku pandemie k pondělnímu dni je v kraji skoro 2900 potvrzených případů nákazy, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví. Podle hygieniků se přes 1800 vyléčilo, s nemocí zemřelo 30 lidí v průměrném věku 78 let.

Autor: ČTK Foto: , Depositphotos.com/HayDmitriy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ