<span>Invalidům hrozí bída,</span> varuje ombudsman Motejl

Domácí
4. 2. 2010
Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci změnili zákon (ilustrační foto).
Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci změnili zákon (ilustrační foto).

Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci změnili zákon (ilustrační foto).Ombudsman Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci urychleně změnili zákon o pomoci v hmotné nouzi. Tisícům invalidů prý kvůli němu hrozí bída. Od loňska jim stát dává méně peněz. Na to, že současná novela zákona je podle něj špatná, upozorňuje marně již půl roku.

Zákon o pomoci v hmotné nouzi byl novelizován k 1. lednu 2009. Novela přitom měla jasné poslání: omezit dlouhodobou závislost lidí na sociálních dávkách a zajistit, že dávky budou vypláceny jen těm, kteří se snaží najít si práci. Do praxe se tak měla zavést takzvaná nulová tolerance k občanům parazitujícím na sociálním systému státu.

PSALI JSME: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi

Loňská novela ale podle Motejla silně postihla invalidy, kteří se ocitli téměř bez peněz, protože přišli o podstatnou část dávek. Tvrdě dopadla hlavně na postižené ve třetím stupni invalidity, tedy lidem s nejtěžším zdravotním postižením.

Zákon trestá za to, že nemohou pracovat (ilustrační foto).Ombudsman upozornil, že pokud je člověk plně invalidní, ale z důvodu svého špatného zdravotního stavu nepracoval a nehradil po určenou dobu sociální pojištění, nemá od 1. ledna 2010 nárok na invalidní důchod. Dávka pomoci v hmotné nouzi, ze které dosud žil, je mu snížena na existenční minimum - tedy 2020 korun. Invalida třetího stupně nemá ani nárok na příspěvek na dietní stravování, což je částka od 300 po 2000 korun.

Zákon je ve své současné podobě podle veřejného ochránce práv v podstatě trestá za to, že nemohou pracovat. "Jestliže proto hovoříme o zneužívání dávek, zákon o pomoci v hmotné nouzi srazil invalidní osoby hluboko pod úroveň těch, kdo sociální pomoc státu skutečně zneužívají," zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ: Petice za práva postižených sbírá v Česku podpisy

Motejl doufá, že zákonodárci zapomenou v souvislosti s tímto problémem na politické střety a budou jej bezodkladně řešit. Učinit by tak podle ombudsmana měli bez ohledu na to, že mnozí veřejně deklarovali, že neschválí žádný zákon, který by zvyšoval mandatorní výdaje státu. Motejl se domnívá, že ve vztahu k invalidům je změna zákona nutná. Současný stav podle něj odporuje ústavně zaručenému právu na pomoc v hmotné nouzi, kterou garantuje Listina základních práv a svobod.

Foto: archiv Týdne, Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné