Mobilní aplikace eDoklady, která má lidem sloužit k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům i mezi sebou, bez upozornění uživatelům hlásí provedené transakce na servery, které si stát pronajímá od společnosti Microsoft v nizozemském datacentru Azure. Uvedly to dnes server iRozhlas.cz a Radiožurnál, podle jejichž zjištění jsou součástí hlášení mimo jiné jména uživatelů aplikace. Odesílání informací jim potvrdil mluvčí Digitální a informační agentury (DIA) Jakub Palata. Podle něj nejde o chybu a případné informace s osobními a citlivými údaji systém ořezává a filtruje, takže jsou nečitelné.
Podle iRozhlasu.cz a Radiožurnálu data odesílaná do zahraničí obsahují podrobný záznam toho, kdy se kdo snažil elektronickým občanským průkazem prokázat a kdo si jeho totožnost ověřoval.
"Pokud dojde k odeslání více informací obsahující osobní nebo jiné citlivé údaje, je na straně Sentry (programátorský nástroj určený ke sběru provozních informací) tento problém vyřešen ořezáváním a filtrováním citlivých dat, a konkrétní údaje jsou tak nečitelné," uvedl k tomu Palata. V uložených záznamech by tak podle něj neměla být zachycena ani jména, ani kódy pro propojování telefonů při pokusu o ověření. "Data v Sentry jsou určená pouze pro detekci problémů v rámci chodu aplikace, a nikoli ke sledování uživatelů," doplnil mluvčí.
Přístup k zachyceným informacím podle něj mají "příslušné osoby provozovatele a dodavatele aplikace, které zastávají roli administrátorů a vývojářů systému", nikoliv DIA. Mluvčí uvedl, že systém v nové verzi "90 procent detailu událostí již vůbec nebude posílat a i nadále bude platit naprostá anonymizace všech údajů".
"Aplikace nemá nikam žádná data o používání odesílat. Celý princip eDokladů má být postavený na tom, že při jejich běžném používání nemá vznikat žádná digitální stopa o tom, kdy a kde uživatel eDoklady použil," napsal serveru a Radiožurnálu na jejich zjištění vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), pod kterého příprava elektronických dokladů spadá.
V současné době si lidé mohou do eDokladů nahrát občanský průkaz, postupně přibudou další doklady, například kartičky pojišťovny nebo potvrzení o studiu. Podle posledních údajů DIA si aplikaci stáhlo přes 472.000 lidí a přijímá ji 1219 míst. Aplikaci nyní přijímají ústřední orgány státní správy jako například ministerstva, také policie v terénu, úřady práce nebo finanční a krajské úřady a dobrovolně se k nim přidalo i několik set měst, obcí nebo soukromníků.
Od příštího roku se připojí zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady.