Jak přelstít EET? Z výčepu je spolek a u piva se schůzuje

Domácí
26. 11. 2016 18:10
Nápis na dveřích Divadelního klubu v profesionálním Těšínském divadle.
Nápis na dveřích Divadelního klubu v profesionálním Těšínském divadle.

V Koněšíně na Vysočině se hospoda proměnila ve spolek. A místo na pivo se tam chodí schůzovat, ovšem pípa jede dál. Elektronická evidence tržeb (EET) rozhněvala hlavně malé hostinské. Část výčepů se tak mění ve spolky a kluby, jinde se navždy zavírá.

Strůjci EET se dušují, že poctivého hospodského nebo hoteliéra nemůže zákon položit. Pět tisíc korun z pořizovací hodnoty pokladny lze navíc umazat v daňovém přiznání. "Jenže pan Babiš nezná specifika některých podniků," vypráví Eva Chylková, která osm let provozovala Divadelní klub v profesionálním Těšínském divadle v Českém Těšíně. Teď klub zavřela a na jeho dveře napsala: "S lítostí vám oznamuji, že od 1. 12. 2016 má platit nový zákon, díky němuž není v mých možnostech nadále provozovat divadelní klub a kavárnu. S úctou a díky Vaše Eva."

Nápis na dveřích Divadelního klubu v profesionálním Těšínském divadle.Specifika podniku byla opravdu unikátní. "Herci mi platili jednou za měsíc po výplatě, jinak se jelo na dluh. S jejich nízkými platy jsem to musela akceptovat," vysvětluje Chylková. Při používání EET by to ale znamenalo, že elektronická pokladna v klubu by odesílala evidenci za každé "prodané" pivo či vodku, ale od hostů by hotovost dostávala až s pořádným zpožděním. Mohla by sice pokladnu zapínat jen v den výplaty, jenže co když v mezičase přijde kontrola a zjistí, že se tu vesele chlastá, na finanční správu ale celé dny nechodí účtenky? "Obrečela jsem to, byla to krásná léta, ale na nový zákon nemám sílu," vzdala to provozovatelka klubu.

Místo pití schůzování

Restaurace Na kopci v Koněšíně nedaleko Třebíče se proměnila v Kulturní koněšínský spolek. Na dveřích výčepu visí cedule: "Konzultace, schůzky a návrhy členů spolku: středa, pátek a neděle od 18.00 hodin." Živnost už je zrušená, hospoda je pouze rodinným domem a v její kuchyni si majitelka vaří jen pro sebe. A občas i pro členy klubu. 

Anketa:

Bude mít EET zásadní přínos pro českou ekonomiku?

Hospoda živořila léta, na malé vsi raději každý pije lahvové pivo ze supermarketu, kde ho pořídí i za sedm korun, tak proč platit víc než dvacku za půllitr v hostinci? Jenže restaurační sál je pořád nepostradatelným středobodem společenského dění, drbárnou i seznamovacím místem pro setkání s přistěhovanými sousedy. A pak, čepované je prostě lepší než to z láhve, jak to jednou krásně napsal spisovatel Bohumil Hrabal: "To pivo s parádní pěnou! To není pěna, to je šlehaná smetana, to je chladivý pudink, to je sám parádní gól."

Jednapadesátiletá majitelka hostince proměněného na spolek, v němž jeho členové schůzují a konzultují, se ale nechce vyhýbat platbě DPH. "Abych zaváděla elektronickou pokladnu, to prostě nedávám. Jsem vážně nemocná a několik let už chodím na chemoterapie. Nechci to tady ale úplně zavírat, mezi sousedy je mi moc dobře."

Zdanila by i dýška

Radka Soudková provozovala restauraci Skaličanka v Ostravě-Přívoze. Podnik oficiálně uzavřela tento pátek, tryznou se štamgasty, při níž se hospoda doslova vypila. "Sešlo se nějak moc problémů najednou," vypráví Soudková. Zavedení systému EET bylo jen posledním hřebíkem do rakve. "Okolí se mění v romské ghetto, zmizely odtud firmy, banky i obchody," líčí po deseti letech ve Skaličance. Když počet poledních hostů klesl asi na patnáct, zavřela i kuchyni. S majitelem domu se nemůže dohodnout na úlevách za nájem, přitom prý celý činžovní dům chátrá. "A do toho přijde Babiš s elektronickými tržbami, ale tady není ani internet. Když po mě forma UPC chtěla za zasíťování hospody několik tisíc korun, v tu chvíli jsem si řekla: Dost, tohle nemám zapotřebí!"
Čtěte TÝDEN!

* Jak EET zvládnou výčepy na malých vesnicích? Zastavili jsme se například v Dobroslavicích na Opavsku, kde na návsi stojí hned tři hostince. Který přežije?

* Proč Andrej Babiš minulý týden začal couvat? Pro koho by byla výhodná paušální daň, kterou navrhl pro ty nejchudší z hospodských s ročním příjmem do 250 tisíc korun?

* Kdy začne být EET povinná i pro řemeslníky nebo třeba pro novináře na volné noze?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 28. LISTOPADU 2016.

Autor: Ivan MotýlFoto: Karel Šanda, Ivan Motýl,

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ