Den poté, co se litvínovské sídliště Janov změnilo v bitevní plochu, vyrazil starosta Milan Šťovíček s krizovým týmem sčítat škody. Už nyní je jasné, že se vyšplhají do milionů korun: jen městští strážníci hlásí čtyři zničená vozidla a pět zraněných. A ztráty ještě narostou, až se započítají újmy na majetku soukromníků.
Byl to střet, jaký Česko léta nepamatuje. Litvínovské sídliště Janov se včera proměnilo na dvě hodiny v regulérní válečné bojiště, kde panuje stanné právo. Zásah policie přesto hodnotí místní starosta Milan Šťovíček jako povedený.
ČTĚTE TAKÉ: Po střetech v Litvínově zůstalo čtrnáct zraněných
"Zasáhli ve chvíli, kdy radikálové chtěli změnit trasu pochodu a docházelo k útokům na veřejné činitele. A drželi se v mezích zákona," míní hlava Litvínova.
Šťovíček: Pochody problém eskalují |
V pondělí ráno stihl Milan Šťovíček vyvěsit vlajku. Na počest Dne boje za svobodu a demokracii. Pak už se do noci nezastavil. A z pozice starosty Litvínova se celý den "pral" za hodnoty, jež má 17. listopad symbolizovat.
* Včera se Janov proměnil v bojiště. Kdo vás v bitvě nezklamal? Všichni jsme byli v plné pohotovosti, od rána zasedal krizový štáb. A obrovskou úlohu sehrála i policie. Ta ještě v době před pochodem na naši žádost odzbrojila všechny skupiny, které se pohybovaly městem. Vytvořila jakýsi filtr a zabavila obrovské množství bojových předmětů. To mělo zásadní vliv na to, že nedošlo k ještě větším zdravotním újmám.
* Střet byl přesto krvavý a násilný. Co chcete pro příště zlepšit? Já nebudu známkovat výkon policie, k tomu nejsem kompetentní. Jsem ale jinak spokojený. Zasáhla ve chvíli, kdy se pochod odklonil a došlo k útokům. Policie musela jednat a udržela se v mezích zákona. Druhou stranu nechápu. Nevím, za co bojují. Nepřicházejí řešit problém, ale naopak ho přiostřují a eskalují. Stojí nás to spoustu peněz, sil a prostředků, ale ty neshody to nijak neřeší.
* Média se podivují, že místní lidé sympatizovali s radikály a sami napadali policii... Nevím, jak to přesně probíhalo a kolik takových excesů bylo. Možná to média přifoukla. Hlavně si ale myslím, že problém eskalují ti lidé, kteří tam žijí. Jsou nepřizpůsobiví. Dráždí slušné lidi, kteří denně pracují a žijí poklidně, nejen svým chováním, ale i neustálou kriminalitou.
* Jak tedy chcete do budoucna tento problém řešit? Nějaké kroky a opatření jsme již podnikli. V nejbližší době svolám všechny zainteresované strany. Majitele a obyvatele zmíněných domů, přizvu osadní výbor, který z naší iniciativy v této lokalitě vznikl, městskou a státní policii a pokusíme se tyto případy minimalizovat společně. Potřebujeme ale pomoc v úpravě legislativy. |
Policisté po akci obvinili zatím dvanáct účastníků střetu. Všechny viní z výtržnictví a stíhá je na svobodě.
Starosta je spokojený
Se svým názorem však Šťovíček zůstává osamocený. Zbylí účastníci z řad protiextremistických organizací či veřejnosti jsou vůči včerejšímu postupu kritičtí.
"Nechápu, proč policie nepoužila megafon a neupozornila účastníky pochodu, že jej kvůli porušení zákona z jejich strany rozpouští. Je to selhání velitele zásahu," čertí se Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.
A dodává, že pro podobně vyhrocené situace měli vypracovaný manuál, jejž úředníci ani policisté nevyužili.
FOTOGALERIE Z BOJE ZDE
Zásah se nelíbil ani místním obyvatelům, kteří povětšinou sympatizovali s útočícími radikály. "Pusťte je za Cikány. Proč jim bráníte? Chcete si to vyzkoušet sami, jaké je to tady bydlet?" křičeli na "zakuklence", kteří přehradili vstup do Janova.
Boj předčil očekávání
Už když příznivci krajní pravice nahlásili na 17. listopad pochod z náměstí Míru na janovské sídliště, převážně obývané Romy, očekávalo vedení města nepokoje. Na sváteční den proto svolalo krizový štáb, jenž měl dohlížet na pořádek v ulicích.
Kordony policistů zatarasily vjezdy do města a odzbrojovaly extremistické skupinky připravené k řeži. Zcela zneutralizovat násilné bojůvky se jim však nepodařilo.
A těsně po třetí hodině odpolední začaly propukat první střety, které se svou intenzitou vyrovnaly i násilnostem z roku 2000, kdy Praha hostila zasedání Mezinárodního měnového fondu.
VÍCE O DĚNÍ V CELÉM DNI ČTĚTE ZDE
Předběžný účet po pondělním řádění se prozatím ustálil na 16 zraněných. Deset z nich byli policisté, kteří tak sice ubránili janovské sídliště, jinak však bitvu s radikály "prohráli na body".
Foto: Lucie Pařízková, MÚ Litvínov