Ministerstvo školství
Je třeba připravit změny v jarních přijímacích zkouškách, žádají učitelé
03.11.2020 13:00
Ministerstvo školství by podle spolku Učitelská platforma mělo kvůli současné koronavirové krizi co nejdříve připravit možné úpravy v přijímacích zkouškách na střední školy, které se mají konat na jaře. Měla by se zohlednit současná výuka na dálku, při které ve vzdělávání vznikají velké rozdíly, a také riziko případného zhoršení epidemie na jaře. Spolek to uvedl v tiskové zprávě, o které informovala jeho předsedkyně Petra Mazancová.
Dlouhodobé uzavření škol, výuka na dálku a nejistý výhled dalšího vývoje jsou podle Učitelské platformy pro přípravu na přijímací zkoušky zásadním problémem. Spolek, který sdružuje zhruba 300 učitelů a ředitelů z různých úrovní škol, upozornil, že současní deváťáci se učili již minulý školní rok z domova od 11. března do konce června. Do lavic se vrátili v září, ale od první poloviny října jsou opět doma a kdy se školy znovu otevřou není zatím jasné. Ne všichni žáci přitom mají vhodné podmínky pro domácí vzdělávání. Podoba a kvalita distanční výuky mezi školami se navíc liší a složitější látka se někde nyní vůbec neprobírá.
Podle platformy by měl proto Cermat jako organizátor zkoušek při tvorbě testů zohlednit distanční výuku například tím, že v otázkách na jaře vynechá složitější látku. U zkoušek by se měly zachovat dva termíny, ale mělo by se také počítat s krizovým scénářem, tedy že se podobně jako minulý školní rok nebudou moct zkoušky konat za standardních podmínek. Letos se kvůli epidemii přesunuly zkoušky z dubna na červen a uchazeči měli místo běžných dvou pokusů na složení testů pokus jeden.
Ředitelé středních škol by podle spolku měli mít také možnost rozhodnout, na kolik budou k výsledkům jednotných přijímacích zkoušek přihlížet. Nyní je váha státních přijímacích zkoušek minimálně 60 procent, zbytek hodnocení může škola doplnit vlastními kritérii. Školy, které nemají převis uchazečů, by podle spolku měly mít možnost v aktuálním školním roce od jednotných přijímacích zkoušek úplně odhlédnout.
Ministerstvo by podle spolku mělo připravit i scénář, že by se zkoušky mohly konat distanční formou. "Mělo by se počítat s možností konat přijímací zkoušky na své základní škole, aby se omezilo dojíždění. Zároveň je nutné se připravit i na horší variantu, a tou je stav omezení pohybu. V tom případě by měla být možnost dělat přijímačky z domova," řekl ředitel základní školy v Chrašticích Bohuslav Hora.
Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček už minulý týden upozornil, že by se s ohledem na epidemii covidu-19 měli začít připravovat i případné změny v jarních maturitních i závěrečných zkouškách. Úpravy by podle něj vyžadovaly zásah do legislativy, a měly by se proto nachystat včas. Letos na jaře kvůli koronavirovým opatřením maturanti nepsali slohové práce a písemné a ústní maturity se přesunuly z dubna a května na červen.