Kádr z <span>policejní akademie:</span> Taková byla doba

Domácí
28. 7. 2008 14:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

František NovotnýRespektovaný odborník na trestní právo František Novotný sbíral před listopadem 1989 cenné zkušenosti na Vysoké škole KGB. Během normalizace byl rovněž u zrodu nechvalně proslulého Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, kde sedm let vyučoval.

Novotný angažovanost za minulého režimu v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ vehementně popírá. Prý vystoupil z KSČ a soudruzi mu dělali problémy ve vědeckém postupu. Přesto se v jeho personálních a kádrových materiálech objevují za normalizace slova jako loajální, aktivní, uvědomělý člen strany či odměna za „zásah proti narušitelům“ z roku 1969.

Ze záznamů ve vašem personálním spise vyplývá, že jste byl v roce 1987 vyslán na krátkodobý kurz na Vysokou školu KGB do Moskvy.
To nebyla KGB. Byl to jednoměsíční kurz, který se týkal vzdělávání. Náplní bylo: jak má učitel vypadat, jak má předstupovat před žáky oblečen, že se nemá zpožďovat.

Přesto, ke vzdělání na moskevské škole KGB se běžně nedostávaly bezvýznamné kádry. Proč padla volba na vás?
Stačilo, aby policejní útvar potřeboval někoho poslat, tak jsem jel já. Nebyla to rozvědka ani špionáž, takže to bylo ze sovětské strany benevolentnější. Tehdy jsem na kurzu byl s nynějším rektorem Plecitým.

Kádrový profil

Františka Novotného z roku 1979

„Po stránce politické se jedná o vyspělého a třídně uvědomělého člena strany. Pracoval v různých stranických funkcích. Byl členem ideologické komise při CÚV (Celoútvarovém výboru – pozn. red.) KSČ. V krizovém období let 1968-69 stál na pozicích marxismu leninismu a proletářského internacionalismu. Svoji zásadovost prokázal i v akcích proti narušitelům veřejného pořádku v roce 1969, za což byl odměněn. I v současné době se ve své každodenní politické a služební činnosti angažuje za politiku strany.“
Součástí závěrů po návratu z Moskvy byl i úkol, abyste ve spolupráci s VŠ KGB rovněž vypracoval učebnici obecné části trestního zákona s ohledem na přípravu nových kádrů.

Ta publikace nikdy nevyšla, to je snadno dohledatelné

ČTĚTE TAKÉ: Učil komunistické mlátičky, dnes školí budoucí policisty

Ve spisu dále stojí, že: „...zejména po stáži na VŠ KGB v Moskvě si začal uvědomovat politický a odborný význam tohoto úkolu v přípravě studentů VŠ SNB a postupně se pro něho začal angažovat.“
Hodnocení se psala, jak se psala. Muselo to v té době obstát. Nebyl jsem aktivní. Už v šedesátém osmém jsem byl hodnocen jako člověk, který se příliš nezapojuje. Navíc mě moji nadřízení nedoporučili pro studium aspirantury, protože jsem nechodil na schůze.

Jak vysvětlíte, že jste nebyl aktivní, a přitom vás nadřízení měli vedeného ve škatulce jako nepřímou kádrovou rezervu pro funkci zástupce velitele Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti pro výuku?
Měl jsem pověst předního odborníka, takže by odpovědí mohlo být, že důvěřovali mým znalostem.

Zmínil jste osmašedesátý. Co jste dělal po vpádu zahraničních vojsk?
Ještě před osmašedesátým jsem dobrovolně vystoupil z KSČ. Dění jsem se stranil.

Váš kádrový profil z konce sedmdesátých let ale říká něco jiného...
Netuším, kde se to tam vzalo. Na jaře jsem si zlomil při nehodě páteř. Asi půl roku jsem ležel a další dva roky jsem byl neschopný aktivního zásahu. Kašlal jsem jim na to.

Curriculum vitae

Františka Novotného

*lektor marxisticko-leninské přípravy *navržen na externí aspiranturu na Akademii Ministerstva vnitra SSSR *Pohotovostní útvar Veřejné bezpečnosti ČSR (1970–1977) *Speciální odborný kurz: krátkodobý kurz při VŠ FED V-StB v Moskvě 1987

Čs. vyznamenání:

* Za službu vlasti (1973), * Za zásluhy o obranu vlasti (1975), *Medaile SNB (1978/79)

Co třeba v době normalizace vaše sedmileté působení u Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti?

Vykládal jsem tam základy kriminalistiky. Co dělat při příchodu na místo zločinu a tak podobně. Vůbec si nevzpomínám, že by byl pohotovostní pluk za mého působení nějak nasazován. Navíc, zákony přece učíte tak, jak jsou napsané, nemůže je vykládat jinak. Jediné hodnocení potom je, zda dobře, nebo špatně.

Když se ohlédnete zpět, cítíte nějaké výčitky za své chování?
Čeho jsem se dopustil? Žil jsem v době, v jaké jsem žil. To je moje jediná chyba.

Foto: profimedia.cz a archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ