Docent František Novotný, který dnes šéfuje jedné z kateder policejní akademie, sbíral před listopadem 1989 zkušenosti na Vysoké škole KGB v Moskvě. A nejen to. Sedm let učil neblaze proslulý pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti. A také si připisoval odměny za akce „proti narušitelům" v roce 1969.
Devětašedesátiletého Františka Novotného, jenž patří k respektovaným učitelům Policejní akademie ČR v Praze, dostihla vlastní minulost. Když TÝDEN.CZ studoval nedávno odtajněné personální spisy důstojníků, kteří před rokem 1989 působili v bezpečnostním aparátu státu, narazil na pozoruhodné údaje v profesním životopise šéfa katedry trestního práva.
„V krizovém období let 1968-1969 stál na pozicích marxismu leninismu a proletářského internacionalismu," píše se ve svazku, „svoji zásadovost prokázal i v akcích proti narušitelům veřejného pořádku v roce 1969, za což byl odměněn."
Pro připomenutí: v srpnu 1969 vzpomínalo Československo na rok starý zásah okupačních vojsk. Protesty proti režimu tehdy připomínaly spíše válku, demonstranti stavěli v ulicích barikády. Komunističtí funkcionáři proti nim poslali každého, kdo udržel samopal a obušek. V pražských a brněnských ulicích pak zůstalo několik mrtvých těl.
Taková byla doba
Při krvavé lázni vedení strany zjistilo, že milice na masové protesty nestačí. Ještě téhož roku se začalo pracovat na definitivní podobě pohotovostního pluku. A Novotný byl u toho. Podle svazku od roku 1970 postupně působil jako učitel právě u tohoto pluku Veřejné bezpečnosti. Když o sedm let později odešel, na policii nezanevřel, naopak - dál sbíral metály, pochvaly a pravidelně stoupal po hierarchickém žebříčku komunistické policie.
Vrcholem důvěry pak bylo vyslání Novotného na jednoměsíční stáž na Vysokou školu KGB v Moskvě.
Optikou dnešních zákonů však problematické kapitoly ze životopisu Františka Novotného nejsou závadné. Má totiž čisté lustrační osvědčení, s nímž se naposledy prokázal letos na jaře. „Citlivosti uvedených údajů si musí být pan kolega vědom. Je to spíše otázka osobnostního kreditu, protože ten odborný má pan docent vysoký," reaguje František Volevecký z rektorátu Policejní akademie ČR.
Ze záznamů v personálním spisu Novotného nicméně není zřejmé, co opravdu v Moskvě či u pohotovostního pluku dělal. Na rozdíl od někdejšího vedoucího úřadu vlády Pavla Přibyla, bývalé pravé ruky expremiéra Stanislava Grosse. Přibyl totiž jedné z rot tohoto pluku Veřejné bezpečnosti přímo velel. „Žil jsem v době, v jaké jsem žil. To je moje jediná chyba," míní František Novotný.
Rozhovor s Františkem Novotným čtěte ZDE.
Foto: archiv