Schválení návrhu k další daňové podpoře biopaliv je krokem k naplňování unijní strategie jejich využití v dopravě, tvrdí ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V obhajobě předlohy mluvil taky o diverzifikaci zdrojů a větší nezávislosti na přísunu ropy z Ruska.
Normu, která je ve sněmovně před úvodním kolem projednávání, kritizuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tvrdí, že skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) získá díky daňové podpoře biopaliv první generace pět miliard korun.
Jurečka podotkl, že i vláda Petra Nečase (ODS) unijní strategii plnila a zvyšovala minimální podíl využití biopaliv v dopravě. "Tehdy jsem neslyšel hlas Miroslava Kalouska, který by to kritizoval," zdůraznil ministr zemědělství, který novelu, ač pochází z ministerstva financí, vládě místo Babiše předkládal. Rozsah pěstování řepky olejné, z níž se vedle obilovin a cukrové řepy biopaliva vyrábějí, neroste, dodal.
Bývalý ministr financí Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize uvedl, že k dalšímu zvýhodnění biopaliv první generace není důvod, když notifikace končí letos v červenci. "Než se stal Andrej Babiš ministrem, nikdo nepochyboval, že to v roce 2015 skončí," tvrdí.
Babiš označil Kalouska za demagoga, výrobci biopaliv podle předsedy ANO a majitele Agrofertu nedostávají žádné dotace, díky slevě na spotřební dani u vysokoobsahových biopaliv ušetří přepravci. "Přepravci v rámci mé firmy mají výhodu kolem 70 milionů korun," napsal ministr financí.
Kalousek na svých slovech trvá. "Továrník Babiš nebude muset zaplatit pět miliard ministru financí Babišovi, který je bude muset vybrat od někoho jiného než od sebe. Má přitom drzost tvrdit, že on z toho vlastně skoro žádnou výhodu nemá," napsal na Facebooku.
Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek se ohradil vůči spekulacím, že ohledně zákona existuje nějaká dohoda a KDU-ČSL z ní má mít prospěch. Údajné obviňování označil za naprosto skandální. Lidovci podle Bělobrádka zváží i případné trestněprávní dopady.