Vládní omezení
Kamionová doprava zatím krizi odolává, obavy však přetrvávají
05.11.2020 14:26
Kamionová doprava aktuální krizi zatím oproti jaru odolává, poptávka se v posledních dvou měsících držela na stabilní úrovni. Důvodem je nepřerušený provoz automobilek a dalších podniků a také příznivější situace v okolních zemích. Negativní vliv však do dalších týdnů může mít zpřísňování podmínek v zahraničí, zejména pak v Německu. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Během jara přišla většina dopravců až o polovinu svých tržeb.
"V září a říjnu byla, až na výjimky, poptávka po přepravách docela vysoká. A to především proto, že se podniky snažily udržet výrobu a okolní země se lockdownům vyhýbaly," řekl Felix. Obavy však mají dopravci z vývoje situace v Německu a dalších zemích, kde tamní vlády postupně zavádějí nová omezení.
Dopravcům se tak sice nyní daří lépe než na jaře, na předkrizovou úroveň se však nedostali. Stálým problémem je především narušení dopravních spojů. "Stačí když vypadne i menší zakázka pro zpětné vytížení a už nevychází cena, je problém získat alternativní přepravu a zcela se mění cena za zásilku. To vede ke zdražování dopravy a snižování efektivního vytížení," podotkl Felix. Krize až do současnosti zvýšila podíl tzv. prázdných jízd bez nákladu až o deset procent.
Největší potíže nyní řeší firmy, které nebyly v dobré finanční kondici už před krizí. Podle sdružení dopravcům zatím pomáhaly odklady splátek leasingů a úvěrů, to však v současné době končí a dopravce tak čeká velká prověrka. Postupně se nejspíš projeví i zpomalování ekonomiky.
Zhroucení oboru však podle sdružení nehrozí, a to i díky využití vládních programů, které dopravcům pomohly na složitou situaci vhodně reagovat a přizpůsobit se jí. "Doprava v krizi potvrdila, že je pro společnost a ekonomiku kritickou infrastrukturou a bát o budoucnost se nemusí," dodal Felix.
Pro další budoucnost jsou tak klíčová především opatření pro zvýšení konkurenceschopnosti a růst tuzemské silniční dopravy, aby mohla lépe obstát proti zahraničním přepravcům zejména z východu. Jako stěžejní dopravci označují návrh na snížení spotřební daně na naftu, který nyní bude řešit sněmovna. Vedle toho dopravci jednají s ministerstvem dopravy i o modernizačním programu pro příští léta. "I silniční doprava musí mít budoucnost, má zájem na digitalizaci a snižování enviromentální zátěže," vysvětlil Felix.
Na jaře způsobovalo dopravcům největší problémy zejména uzavření automobilek a dalších návazných podniků, které tvoří klíčový podíl na jejich zakázkách. Situaci průběžně komplikovaly i různé kontroly na hranicích.