Herec Jan Kanyza byl v evidenci komunistické Státní bezpečnosti neoprávněně. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, když potvrdil dřívější verdikt Městského soudu. Rozsudek je pravomocný.
"Máme za to, že v řízení nebylo prokázáno zástupcem České republiky - ministerstvem vnitra, že by žalobce (Kanyza) přislíbil v roce 1975 spolupráci bývalé Státní bezpečnosti," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Romana Vostrejšová.
ČTĚTE TAKÉ: Soud znovu projedná spolupráci herce Kanyzy s StB
"Že jsem neztratil poslední zbytky víry ve spravedlnost," odpověděl Kanyza na dotaz novinářů, co říká na dnešní rozhodnutí. Právní zástupce ministerstva vnitra Zdeněk Cvejn novinářům řekl, že rozhodnutí soudu respektuje. "Zda budeme podávat dovolání, zvážíme po písemném vyhotovení rozsudku," uvedl.
Kanyzův právní zástupce Tomáš Sokol dnes řekl, že zástupci StB se jeho klienta pokoušeli přimět ke spolupráci. "Všechno ostatní jsou jen dohady a případně mediální šum," řekl Sokol soudu. Například podle něho nebylo prokázáno, že by se herec ke spolupráci s StB zavázal podpisem. "Jsme toho názoru, že žalobce přislíbil spolupráci ústní formou," řekl Cvejn s tím, že předpisy tehdy písemný závazek nevyžadovaly.
Při svém závěrečném návrhu zástupce ministerstva vnitra odkazoval na výpověď Zdeňka Vaníčka, který v polovině 70. let pracoval u StB. Vaníček v minulosti vypověděl, že s Kanyzou udržoval služební kontakty a také mu učinil nabídku ke spolupráci, kterou herec podle něho dobrovolně přijal. Vrchní soud jeho výpověď napoprvé označil za věrohodnou. Tím se odlišil od původního výroku prvoinstančního městského soudu, který naopak považoval Vaníčkovo vyjádření za nevěrohodné.
Sokol dnes Vaníčkovo svědectví zpochybňoval. Podle právníka například tvrdil, že se s Kanyzou setkával i v době, kdy byl herec v zahraničí. Vaníčkovu výpověď nakonec označil za nevěrohodnou i odvolací senát. Kanyza podle dnešního rozhodnutí nepřislíbil StB spolupráci ani písemně, ani ústně.
Herec se původně domáhal i toho, aby bylo jeho jméno z oficiálních seznamů spolupracovníků StB vymazáno. Před dnešním jednáním však vzal tuto část žaloby zpět.
Pražský městský soud v květnu 2006 rozhodl, že byl Kanyza evidován neoprávněně. Ministerstvo vnitra, jež oficiální seznamy spolupracovníků StB spravuje, se ale odvolalo k vrchnímu soudu, který mu dal v prosinci 2006 za pravdu. Nejvyšší soud však letos vyhověl dovolání Kanyzy a rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zrušil s tím, že pražský soud chyboval při hodnocení důkazů a musí případ prozkoumat znovu.
ČTĚTE TAKÉ: StB odposlouchávala i ambasády a byty diplomatů
Podle ministerstva vnitra, které spravuje oficiální seznamy spolupracovníků, herec předával tajné policii informace o kolegovi Vítězslavu Jandákovi. Kanyza spolupráci s StB popírá. Už dříve prohlásil, že s StB nespolupracoval, ale že byl pouze dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán.
V oficiálních seznamech je veden jako agent s krycím jménem Honza. Jeho svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli. Spis byl založen v červenci 1975 a spolupráce ukončena v prosinci 1983, protože Kanyza podle citace ze spisu přestal spolupracovat.
Foto: archiv Týdne, Robert Sedmík