<span>Kardinál Vlk</span>: Mám ověřené, že letos můj mandát skončí

Domácí
10. 4. 2009 20:30
Během návštěvy papeže bude v úřadu kardinál Miloslav Vlk.
Během návštěvy papeže bude v úřadu kardinál Miloslav Vlk.

Během návštěvy papeže bude v úřadu kardinál Miloslav Vlk.Kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk má ověřeno, že tento rok skončí ve své funkci. Řekl to na Velký pátek, po skončení pobožnosti křížové cesty v Praze. Do návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice, která se uskuteční na konci září, ve svém úřadu setrvá.

"Já čekám a myslím si, že to je reálné, a mám to i ověřené, že v tomto roce mandát skončí. Myslím, že asi do papežovy návštěvy se přepřahat nebude, a po papežově návštěvě se i tato moje žádost vyřeší a budu moct jít na zasloužený odpočinek," uvedl. V 77 letech, které kardinál oslaví 17. května, si to člověk podle něho zaslouží.

ČTĚTE TAKÉ: Přehodnoťte reformu vysokých škol, žádá kardinál Vlk
                        Antisemitismus do církve nepatří, kritizuje papeže Vlk


Naplno se rozběhla takzvaná terna, vybírání budoucího arcibiskupa, a k možným kandidátům se vyjadřují biskupové, vybraní kněží i laici, jejichž jména jsou tajná. Zná je pouze Apoštolská nunciatura. Na otázku, zda se tak děje, kardinál odpověděl, že všechno je možné.

Jak se vybírá nový kardinál?
Každé dva až tři roky připravují církevní provincie seznam kandidátů biskupského svěcení. Tento důvěrný dokument se pak odevzdá nunciovi, který ho předá vatikánské Kongregaci pro biskupy. Nuncius sestaví ternu, trojici kandidátů, kterou posílá kongregaci, jejíž komise biskupů z této trojky doporučí jednoho biskupa papeži. Hlava katolické církve si může z doporučených vybrat i zvolit jinak. Všechna personální jednání váže papežské tajemství a za jeho prozrazení jsou přísné tresty.
Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji ale tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vyprší letos.

Střídání až po návštěvě papeže

Střídání arcibiskupů v Praze se uskuteční zřejmě tak, že se arcibiskup stane nejprve administrátorem arcidiecéze, aby byl uvolněn biskupský stolec, a mohl být jmenován jeho nástupce. Až se tak stane, bude podle Vlka veřejnost informována.

"Bude to někdy po papežské návštěvě, v říjnu a listopadu, určitě do konce roku," poznamenal Vlk, který očekává, že po Novém roce již nebude ve své funkci.

Kdo bude nástupcem kardinála Vlka, který se mimo jiné velmi aktivně vyjadřuje k nevyřešeným otázkám majetkového vyrovnání státu s církvemi i sporu církve a státu o vlastnictví katedrály sv. Víta, zatím není jasné.

Nejvážnějším kandidátem Graubner

Kardinála Vlka by ve funkci mohl vystřídat Jan Graubner.V médiích již několik měsíců kolují jména několika kandidátů. Za nejvážnějšího kandidáta na úřad nejvyššího představitele českých katolíků je již delší dobu označován olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který je názorově blízký papeži Benediktu XVI.

Hovoří se také o plzeňském biskupovi Františku Radkovském, možnost, že by se stal českým primasem, však zřejmě zhatily jeho zdravotní problémy. Spekuluje se také o novém litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi, který však podle některých hlasů nemá dostatek zkušeností.

Církevní kruhy hovoří i o dalších kandidátech, například strahovském opatovi Michaelu Pojezdném, královéhradeckém biskupovi Dominiku Dukovi nebo biskupovi Václavu Malém.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ