Karlovy Vary ničí památky. UNESCO se jim vzdaluje
07.11.2009 10:00 Původní zpráva
Karlovy Vary si říkají o mezinárodní ostudu. Chtějí se zapsat do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale zároveň za přispění ruských investorů ničí své památky.
Památkáři se obávají, že Karlovy Vary o UNESCO usilují jen na oko. "Městu jsem směřovali poslední možný apel. Chtěli jsme, ať zastaví nevratné zásahy v lázních. Z odpovědi ale vyplynulo, že jim o zápis do UNESCA tolik nejde," říká Lukáš Šmola z Národního památkového ústavu v Lokti. Také popisuje, jak politici z Karlových Varů sami tuší, že jsou jim novostavby v památkovém jádru na překážku. Vedení města o jednání kolem UNESCO ztratilo zájem. Na rozdíl od jiných měst na ně posílá nižší a málo informované úředníky.
Na laxní přístup Karlových Varů mohou doplatit Františkovy a Mariánské Lázně, které se do seznamu měly zapsat spolu s Vary jako takzvaný Lázeňský trojúhelník.
"Vary se do toho vůbec nehrnou, protože by je UNESCO omezovalo v rozvoji města, jak oni tvrdí," říká starosta Františkových Lázní Ivo Mátlík. "Ten rozvoj si představují tak, že do historické zástavby prásknou stavby pro Rusáky. Jejich přístup může vést ke krachu kandidatury všech tří měst."
Ničení města se děje pod dohledem magistrátu a šéfky jeho stavebního úřadu Ivany Doubové. Lázeňské panorama letos narušila stavba garážového domu u hotelu Imperial. Stavba je oproti původnímu záměru vyšší o jedno patro a pojmula i apartmány pro ruskou klientelu. Magistrát se se stavitelskou svévolí vyrovnal po svém: při stavebním řízení změnil "garážový dům" na "garážový dům s byty".
Bagry ničily lázeňské domy Olympic, Quissisana, Eboli nebo Saxonia. Právě posledně jmenovaná budova představuje typický příklad řádění stavitelů, úředníků a politiků. Památkáři zjistili, že stavitelé odstranili střechu a přes víkend zmizelo celé horní patro. Helena Riegerová z Národního památkového ústavu označila postup nikoli za rekonstrukci, nýbrž za demolici. Magistrát stavitele obhajoval: dodatečně prý zjistil, že je narušena statika objektu, proto z něj zůstaly jen obvodové zdi.
"Někdy se dějí rekonstrukce v rozsahu, který jsme neschválili, podstata historického jádra ale zůstává zachována. Žádná velká zvěrstva se tu nedějí. UNESCO bereme vážně," tvrdí mluvčí magistrátu Jan Kopál.
Ministerstvo kultury zvažuje, že by se o zápis do seznamu dědictví neucházel lázeňský trojúhelník. České lázně by se zapojily do širší nadnárodní nominace a Vary by mohly znovu zvážit, nakolik je pro ně UNESCO důležité. "Nominace Lázeňského trojúhelníku se na jedné z konferencí UNESCO ukázala jako neprůchozí," říká Michal Beneš z ministerstva kultury.
Česká republika nyní nechala vypracovat studii, která zjistí, zda má nadnárodní nominace naději na úspěch. České lázně včetně Luhačovic by se na seznamu mohly ocitnout společně s německým Baden-Badenem nebo belgickým Spa. "Pak bude čistě na Karlových Varech, zda na seznam chtějí. Je s tím ale spojena i jistá forma chování k památkám."
Foto: Tomáš Nosil, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.