Karlův most hlídají kamery. A bude jich víc
06.04.2007 14:36 Původní zpráva
Pokud se turista na Karlově mostě podívá do některého z rohových výklenků na vrcholu Malostranské mostecké věže, měl by se pěkně usmát a zamávat. Je totiž velmi pravděpodobné, že ho zabírá a nahrává některá ze šesti kamer, které jsou tam umístěny. Stejně tolik jich je i na druhé mostecké věži.
Do modernizace kamerového systému dala Praha celkem 7 milionů korun. Kromě deseti moderních kamer, které doplnily dvě stávající, se pořídilo také nové vybavení služebny městské policie v Letenské ulici a všechny kamery se zapojily do městského monitorovacího systému. „V každý okamžik sleduje sochy Karlova mostu minimálně pět párů očí,“ pochvaloval si první náměstek primátora Rudolf Blažek. Data jsou totiž přenášena nejen do Letenské, ale také třeba na ústředí městské policie v Korunní nebo na ředitelství pražské správy Policie ČR do Kongresové ulice.
Elektronický plot třetího tisíciletí
Systém ochrany soch na Karlově mostě využívá speciální software, takzvaný elektronický plot. Umožňuje to pět kamer, které jsou pevně zaměřeny na most a sledují pohyb v okolí soch. Pokud kamera ve vybraných „sektorech“ zaznamená pohyb, počítačový program zobrazí na monitoru všech služeben varování a „přepne“ na signál z ohroženého místa. „Ano, systém může spustit i holub, ale policista si potom na monitoru pochopitelně ověří, proč k varování došlo,“ řekl redaktorce TÝDNE.CZ Rudolf Blažek.
Policie má také k dispozici přenosný počítač PDA, na kterém si může obrázek z kamery prohlédnout hlídka přímo na mostě, takže ji na riziko nebude muset upozorňovat policista ze služebny.
I fyzická ostraha mostu je silnější, místo jedné dvojice strážníků ho budou obcházet vždy hlídky dvě. „Tito policisté rozhodně nikde scházet nebudou. Policisté nám přibyli, letos má městská policie posílit o pět set lidí,“ vysvětluje zlepšené možnosti ředitel městské policie Vladimír Kotrouš. „Myslíme si, že by hlídka k ohrožené soše měla dorazit do minuty,“ dodává.
Má pravdu, i když při „předváděčce“ se ukázalo, že minuta je docela dlouhá doba. Střízlivý vandal by stihl sochu poškodit a klidně utéct – i když by ho díky záznamu z kamer Karlova mostu i dalších míst centra Prahy policie zřejmě dostihla. V rukou policistů mu rozhodně nijak příjemně nebude: i figurant, který se účastnil inscenovaného „zásahu“, si bolestně mnul ruce, které mu policisté profesionálně zkroutili za zády.
Ochrání památky i turisty
Karlův most sledovaly kamery už dřív, ale byly jen dvě a jejich signál se nenahrával. Nedostatečnost tohoto nástroje se ukázala v lednu, kdy vandalové poničili vzácný nápis na soše Kalvárie a nepodařilo se je dopadnout. Záznam z nových kamer se bude měsíc uchovávat a bude k dispozici státní policii a na vyžádání i strážníkům.
Měla by ho využívat hlavně policie státní. Dvě otočné kamery se totiž mohou zaměřit na libovolné místo na mostě. „Doufáme, že nám to pomůže při chytání kapsářů, kteří na mostě také řádí,“ popisuje ředitel pražské správy republikové policie Petr Želásko.
Kamerami na mostě to nekončí
Systém ochrany památek před vandaly hodlá Praha dále rozšiřovat. Podle radního Milana Richtera by „bezpečnostní systém třetího tisíciletí“ měl hlídat i sochu Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, svatého Václava na Václavském náměstí nebo kašnu na Uhelném trhu. „Pokud bychom se k tomu rozhodli, nebude se jednat o milionovou investici, v těchto lokalitách už kabely a kamery jsou. Bude tedy nutné jen vylepšit jejich vybavení,“ vysvětluje Rudolf Blažek.
Ani kamery však nezmůžou všechno, ani na Karlově mostě. „Chci řešit s památkáři, jestli by bylo možné pod každou sochu umístit kovovou cedulku, která by upozorňovala, že je místo střeženo kamerou,“ plánuje Blažek. „Tyto cedulky jsou sice z každé strany u vstupu, ale toho si podnapilé skupiny, když jdou nad ránem z tahu, nevšimnou,“ popisuje obvyklé rozpoložení vandalů.
Foto: Jan Zatorsky, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.