Karta Pražana: pomocník, nebo hrozba pro soukromí?
05.08.2008 08:30 Původní zpráva
Obyvatele hlavního města, kteří budou chtít napřesrok cestovat za zvýhodněné roční jízdné, čeká v následujících měsících cesta na úřad. Budou si totiž muset koupit kartu Opencard, na které budou mít tramvajenku "nahranou". Občanské sdružení Iuridicum Remedium však varuje, že čipová karta může sloužit jako oko velkého bratra.
V budoucnu totiž mají být tramvaje i autobusy vybaveny čtečkami, v nichž by se pasažér prokazoval právě čipovou kartou. "Znepokojuje nás otázka, jak bude s údaji nakládáno," varuje právník z Iuridicum Remedium Václav Mlynařík.
Otazníky kolem Opencard |
1. Kolik bude karta stát, až skončí fáze zkušebního zavádění? Budou nějak zvýhodněné elektronické kupony na MHD? 2. Jak bude fungovat anonymní karta, která neponese osobní údaje uživatele? Jaké služby umožní a za jakých podmínek - nebude svého majitele diskriminovat vyššími cenami? 3. Až se do prostředků MHD zavedou čtečky karet, jak bude zajištěna bezpečnost údajů o tom, kdy a kam člověk cestoval. |
Jak přesně karta bude fungovat, zatím nechce nikdo říci. Otázek je přitom řada (viz rámeček). Týkají se nejen soukromí pasažérů, ale i cen služeb. Dosud totiž hlavní město kartu vydává zdarma, ale naznačuje, že časem může být vydání zpoplatněno několika stokorunami.
"Kampaň k nové kartě začne až ve čtvrtek, pak se všechno dozvíte. Poplatek za vydání nebude zaveden dříve než za několik měsíců," uklidňují nejisté pasažéry zaměstnanci informační linky pražského dopravního podniku.
Pro ty, kdo se bojí o bezpečí svých osobních údajů, informace k dispozici nejsou. Václav Mlynařík si hodně slibuje od anonymní karty, která by umožnila cestování hromadnou dopravou, ale nenesla by údaje o majiteli.
Anonymní karty?
"Podle webových stránek projektu Opencard se anonymní karta chystá, ale nevíme, co bude umožňovat a zda nebude dražší nebo méně dostupná než karta používající osobní údaje," stěžuje si Mlynařík.
V současnosti musí zájemce o kartu zajít na pražský magistrát vyplnit dotazník a přiložit k němu fotografii. Právě jen na magistrátu také může kartu "dobít" kupony do maximální výše dva tisíce korun - pak je možné kartu použít i k placení, například parkovného (viz rámeček Co je dnes Opencard).
Boj o údaje podruhé
Spor o údaje uložené na Kartě Pražana se nevede poprvé. Už loni Iuridicum Remedium upozornilo na to, že z čipu je možné ze vzdálenosti několika decimetrů přečíst údaje jako jméno, bydliště majitele a další. Za tuto bezpečnostní chybu nominovalo sdružení projekt Opencard na cenu Big Brother pro firmy, které zbytečně získávají osobní informace od občanů.
Co je dnes Opencard |
- platební nástroj pro parkování v Praze 1 - čtenářský průkaz v Městské knihovně - vstupenka do systému Vím jak řídím (přehled přestupků spáchaných řidičem na území hl.m. Prahy a zjištěných pražskými strážníky) |
Co bude Opencard |
- průkazka MHD (od srpna) - platební nástroj pro parkování v ostatních částech Prahy - vstupenka do kin, divadel, muzeí atd. - nástroj pro placení obecních poplatků přes internet |
Čipy, které Opencard používá, totiž nejsou zcela bezpečné, což před časem dokázali vědci z Radboud University v Nijmegenu v Nizozemsku. Těm se podařilo prolomit bezpečnost londýnské elektronické jízdenky Oyster card, která používá stejný čip jako Opencard.
Drahá legrace za peníze města
Celkové náklady na projekt Karty Pražana (pro roky 2007-2010) hlavní město loni odhadlo na víc než 1,5 miliardy korun. Část peněz by se však mohla městu vrátit zpět. A to v případě, že pro projekt získá partnera v soukromé firmě, například bance, která umožní používat kartu i pro placení v obchodech.
Pokud by ovšem město projekt lépe nastavilo už na začátku, mohlo si podle opoziční zastupitelky Petry Kolínské vstupní investici ušetřit. "Myslím si, že zavádění karet mělo proběhnout v režii komerčního subjektu. Město mělo být jen partnerem pro rozjezd programu," domnívá se Kolínská.
Podle jejích informací si kartu zatím pořídilo asi šest tisíc lidí. Okamžik, kdy se projekt Karet Pražana začne vyplácet, je tedy zatím daleko.
Foto: archiv, www.opencard.cz, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.