Kauza Čepro: soudce přiklepl pohledávku neznámé firmě
06.03.2008 07:10 Aktualizováno 06.03. 11:37
Téměř třímiliardovou pohledávku u společnosti Čepro získala lichtenštejnská firma s nejasným skutečným vlastníkem. Převod pohledávky posvětil stejný soudce, který v minulosti uznal platnost této pohledávky vůči Čepru, aniž se zástupci společnosti dostavili k soudu a měli možnost se hájit.
Zprávu přinesl server Aktuálně.cz, podle nějž se Čepro proti novému rozhodnutí Městského soudu v Praze odvolalo. Spekuluje se, že peníze společnosti chce získat uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.
Soudce pražského městského soudu David Hovorka uznal postoupení pohledávky v hodnotě 2,6 miliardy korun před několika dny. Vlastníkem je teď lichtenštejnská firma Global Licence and Services Establishment. Právníci Čepra kritizují mimo jiné to, že soud vycházel z pouhých fotokopií dokumentů a neměl k dispozici úředně ověřené kopie ani přílohy uváděných smluv.
Podle Aktuálně.cz je lichtenštejnská firma účelově vytvořenou společností bez jakýchkoli aktivit. Za novým majitelem několikamiliardové pohledávky může stát podnikatel Krejčíř. Nový vlastník má v podstatě dvě možnosti postupu: buď začne po Čepru pohledávku vymáhat, nebo si ji ponechá a prodá ji dál.
Když soudce Hovorka před třemi lety uznal platnost pohledávky vůči Čepru, manažeři firmy se hájili tím, že o soudních sporech ohledně pohledávky vůbec nevěděli, protože se ztratily soudní obsílky. Během vyšetřování se přiznala pracovnice z podatelny Čepra, že obsílky převzala, ale před svými nadřízenými zatajila. Uvedla, že za to od lidí spojených s Krejčířem dostala milion korun.
Podle Čepra pohledávka vůbec neexistuje a byla fiktivně vyrobena v době, kdy ve firmě panoval chaos v evidenci pohonných látek. Tomuto tvrzení dal loni v listopadu zapravdu Ústavní soud, který zrušil rozhodnutí o tom, že je pohledávka platná, a nařídil obecným soudům, aby věc znovu prozkoumaly.
Státem vlastněná společnost Čepro se zabývá zejména přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů. Podílí se také na ochraňování zásob státních hmotných rezerv. Pod názvem EuroOil provozuje i vlastní síť zhruba 190 čerpacích stanic.
Aktuálně.cz píše, že miliardový spor v kauze Čepro byl první větší případ Hovorky, když jako stážista z obvodního soudu nastoupil na městský soud. Podle tehdejších vyjádření zástupců soudu na něj prostě vyšla řada. Během sedmi únorových dní se nyní podle Aktuálně.cz dokázal mimo jiné zorientovat v saúdskoarabském právu a nabýt jistotu, že předložené, nijak úředně ověřené kopie dokumentů jsou pravdivé a transakce nejsou fiktivní.
Server píše, že Hovorka si za svým postupem stojí. "Kdybych si to nemyslel, tak bych takto nerozhodl. Komentovat vlastní rozhodnutí do tisku ale nechci," řekl. Zástupci společnosti Čepro už mu ale nevěří, její právníci se mimo jiné obrátili na odvolací soud. Domáhají se toho, aby případ dostal na stůl jiný soudce.
Podle právníků Čepra si Hovorka nedostatečně prověřil všechny skutečnosti nutné pro uznání změny majitele pohledávky a opomenul, že firma, která pohledávku na lichtenštejnskou společnost převáděla, už dnes neexistuje. Upozornili rovněž na to, že soud vycházel z pouhých fotokopií dokumentů a neměl k dispozici úředně ověřené kopie ani přílohy smluv.
"Nezbývá než se smutkem konstatovat, že poté, co Ústavní soud svým nálezem vrátil věc (platnost pohledávky - pozn. red.) k opětovnému projednání v prvním stupni, soud si znovu počíná způsobem obdobným tomu, který mu byl v řízení před Ústavním soudem vytýkán," konstatovali v odvolání právníci Čepra.
Hovorka ale podle Aktuálně.cz trvá i na svém původním, tři roky starém postupu, kterým platnost pohledávky uznal. Odvolává se na to, že tehdy vycházel z ověřených doručenek, podle kterých management Čepra soudní obsílky převzal. To, že se nikdo z firmy k soudu nedostavil, nebyl jeho problém, tvrdí. "Mě potěšilo, že odvolací soudy tehdy můj názor potvrdily a teprve Ústavní soud měl názor jiný," řekl. Aktuálně.cz připomíná, že postup Hovorky v minulosti prověřovala i policie, ale nenašla nic, co by naznačovalo jeho napojení na autory plánu vyvést z Čepra miliardy.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.