Aféra bývalého vicepremiéra
Kauza Čunek zadarmo. Soudu se "zželelo" exsekretářky
26.07.2011 06:25 Původní zpráva
Marcela Urbanová zažalovala senátora Jiřího Čunka za svoji údajně zničenou pověst o deset milionů. Mělo by to pro ni automaticky znamenat čtyřsettisícový soudní poplatek. Soud jí ale platbu odpustil. A právníci se diví: není to obvyklé.
Děje se to jen v naprosto výjimečných případech, říká někdejší šéf Soudcovské unie Jaromír Jirsa. "Poplatek je stejný jako daně. Berňák se s vámi taky nemaže. Možná někdy odpustí penále," míní. Sám odhaduje, že poplatek v jeho kauzách neplatí možná jen jeden z padesáti žalujících.
Podobně hovoří i olomoucká advokátka Dominika Kovaříková. Za poslední bezmála tři roky se prý ve své praxi u soudu při občanskoprávních sporech s odpuštěním poplatku nesetkala. "Jen v sociální oblasti, kde jsem jako zástupce přidělená sociálně slabším, tam je to téměř sto- procentní," dodává.
Někdejší Čunkově sekretářce Marcele Urbanové však soud vstříc vyšel. Ostravská soudkyně Radmila Baďurová, která má kauzu na starosti, je totiž přesvědčena, že odpuštění poplatku ničím výjimečným není: "Je to velice častý jev, nic mimořádného."
Jasnou odpověď na to, zda je odpouštění poplatků výjimečnou či obvyklou záležitostí, by mohly dát jedině statistiky ministerstva spravedlnosti. Jenže v této věci je rezort nevede.
Sama Urbanová se nicméně počítá mezi žalující, kteří spadají do kategorie sociálně slabých. "Moje klientka je už léta nezaměstnatelná, je na dně," tvrdí její advokátka Klára Veselá Samková. Urbanová však místo má - působí jako tajemnice Nadace Občanského fóra.
Všude jiný metr
Paradoxní je, že praxe odpouštění poplatků je různá podle toho, jaký soudce dostane věc do ruky. Někde stačí čestné prohlášení, jinde se majetkové poměry zkoumají bedlivě. "Některé žádosti jsou totiž vyloženě účelové. Když zjistím, že je jediný údaj jinak, automaticky to zamítnu," říká soudce Jirsa.
Nezisková organizace Iuridicum Remedium potvrzuje, že existují přísní soudci, kteří zákonem vyžadovanou poplatkovou politiku berou více než vážně. Jejich právníci prý řešili třeba případ důchodkyně, která měla nízkou penzi, ale soud jí poplatek stejně neodpustil. "Nedoložila, jak vysoký má důchod, a soud její žádost ihned zamítl," uvedl Matěj Dvořák z Iuridicum Remedium.
Faktem je, že stát - aspoň v obecné rovině - na poplatky spoléhá. Chce jejich pomocí přimět Čechy, aby si dobře rozmysleli, zda jim skutečně stojí za to se soudit. V případě, že svůj spor žalobce prohraje, o peníze přijde. A teď se opatření ještě zpřísní. Počátkem července příslušný zákon podepsal Václav Klaus. Poplatky se tak zvýší z nynějších čtyř procent z částky, která je žalujícím vymáhána, na pět. Ministerstvo plánuje, že zvýšením tax by navíc mohlo pomoci státní kase.
Stát ale musí zaručit právo na soudní proces i nemajetným, takže odpouštět se bude dál, připouští mluvčí ministra spravedlnosti Tereza Palečková. "Chceme, aby spory končily častěji smírem," upozornila na novinku v zákoně, "to pak soudy část poplatků lidem vrátí, stejně jako kdyby soud vyhráli."
Loni stát vybral na soudních poplatcích přes 900 milionů korun, za rok by to mohlo být až 1,3 miliardy.
Právě v úterý se Krajský soud v Ostravě bude znovu zabývat případem senátora a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, po kterém bývalá sekretářka požaduje deset milionů korun za údajné zničení pověsti. Nelíbí se jí Čunkova vyjádření, v nichž ji označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu. Poukazuje i na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou.
Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.
Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil. Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.
Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.