Vedení plzeňské právnické fakulty odtajnilo část seznamu svých bývalých studentů. Jedná se o absolventy, kteří si po roce 2006 připojili před své jméno titul JUDr. Takzvaný malý doktorát získalo ve zrychleném režimu několik politiků či policistů. Dočasný děkan Jiří Pospíšil však varuje, že v seznamu je většina lidí, kteří svůj titul získali čestnou cestou.
Mezi zveřejněnými jmény jsou například ředitel finančně analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer, syn někdejšího proděkana Milana Kindla Tomáš Kindl či výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala.
U úředníka, o jehož osudu se právě rozhoduje na ministerstvu dopravy (kvůli opulentní narozeninové oslavě či rallye závodu v autě s reklamou na stavební firmu, která následně od ŘSD získala zakázky za stamiliony korun), je navíc poznámka: chybí oponentské posudky.
Zpřístupněný je pouze zlomek studentů, kteří fakultou v posledních letech prošli. Kompletní seznamy, tak, jak je zamýšlel zveřejnit Jiří Pospíšil, který práva v Plzni dočasně řídí, totiž vydat nelze.
K TÉMATU: Plzeňská aféra: za plagiát nově bez titulu
Práva v Plzni: pochybné jsou i malé doktoráty
"Varuji ovšem před unáhlenými soudy. V seznamech je drtivá většina studentů, kteří se ke svému titulu dostali řádnou cestou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Pokřivená pravidla hry
Zveřejněný seznam ukazuje i na podezřelé okolnosti. Některé údaje v dokumentu jsou v rozporu s vyhláškou fakulty. Jde například o počet členů v komisi, zjistila ČTK. Podle vyhlášky se rigorózní zkouška koná před tříčlennou komisí. Na seznamu jsou ale případy, kdy na pozici zkoušejících zasedli jen dva lidé, někdy i jeden. Často byl ve dvoučlenných nebo jednočlenných komisích bývalý proděkan fakulty Milan Kindl.
Kindl, který je jedním z hlavních aktérů kauzy, dělal s někým z dalších kolegů oponenta a pak dotyčného i zkoušeli, aniž by byl u řízení kdokoliv třetí. Na listině je i případ, kdy byl zkoušejícím pouze Kindl. Vyhláška, kterou má fakulta na svých stránkách, říká, že: "Státní rigorózní zkouška je veřejná a koná se před tříčlennou komisí...".
Například šéfovi plzeňských strážníků Luďku Hosmanovi byli podle listiny oponenty i komisí jeho práce pouze bývalý děkan Ivan Zachariáš a Kindl. Podle Pospíšila je takový systém podezřelý. Média už delší dobu spekulují o nestandardních vazbách a propojení fakulty s politiky či policisty. Podobných případů jako u Hosmana je v seznamu několik.
Ze seznamu také vyplývá, že témata některých prací jsou obecná, některá se opakují. Podle šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové to bude předmětem prověrky, kterou si nechá akreditační komise zpracovat. Témata prací mohla být fakultou doporučená, uvedla.
Až šetřením z listinných důkazů bude možné podle vedení univerzity rozhodnout, kdo dosáhl na titul za nestandardních podmínek. Takové rychlostudenty plánuje škola potrestat a titul jim dodatečně odebrat. "Paní ministryně přislíbila, že najde nástroj, jak to zařídit," připouští proděkan Západočeské univerzity (ZČU) František Ježek.
Studentů ověnčených podezřele kvapně nabytým akademickým titulem je údajně jen pár. "Zatím se jedná o jednotlivce. Získali jsme sjetinu z brněnské matriky, po jejím prověření budeme teprve moci říci, kolik jich je celkem," dodává rektor ZČU Josef Průša.
Kvůli ochraně osobních údajů ve středu ministerstvo školství zakázalo publikovat rozsáhlé seznamy posluchačů magisterského studia. Zveřejnění soupisu "malých doktorandů" po roce 2006 umožnila novela školského zákonu z téhož roku.
Foto: Lucie Pařízková