Dořešení sporu
Kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem
25.09.2014 09:35 Aktualizováno 25.09. 11:04
Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem. Žalobci navrhli někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, že jí vrátí náklady řízení ve výši zhruba 400 tisíc korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Benešová to řekla s tím, že v takovém případě nebude brát zpět omluvu, kterou vůči někdejším představitelům justice učinila na pokyn soudu před dvěma lety. Znění smíru musí schválit pražský vrchní soud.
Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či tehdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.
V současné době už jsou žalobci pouze čtyři: Němec, Kučera, Vesecká a její exnáměstek Karel Černovský. Kauzu měl dnes znovu projednat odvolací Vrchní soud v Praze, veřejné zasedání ale na poslední chvíli zrušil poté, co mu strany sporu předchozího odpoledne zaslaly návrh smíru.
"Účastníci řízení už smír schválili mezi sebou. Jeho znění jsme zaslali soudu s návrhem, aby dnešní jednání odročil a smír schválil bez nařízení jednání, což je procesně možné. Důvod to má ryze praktický - aby všichni účastníci řízení a jejich advokáti nemuseli chodit k soudu," vysvětlil Němcův advokát Petr Toman, který do soudní budovy jako jediný dorazil, aby se přesvědčil, že odvolací senát o návrhu smíru skutečně ví.
Toman doplnil, že nyní nezbývá než čekat, až soud své rozhodnutí doručí do datových schránek. K obsahu smíru se do té doby vyjadřovat nechtěl. Benešová však telefonicky sdělila, že dohoda se týká zachování omluvy a také vrácení peněz, které účastníkům vyplatila za náklady na soudní řízení. "Věc je stará, dlouho se táhne. Omluvu jsem učinila před dvěma lety a těžko ji budu brát zpět," vysvětlila, proč na návrh smíru přistoupila.
To, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ.
Nejvyšší soud však toto rozhodnutí počátkem loňského roku zrušil jako nesprávné s tím, že advokátka Benešová výroky neporušila etická pravidla své profese. Ústavní činitelé by navíc měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud měl proto znovu zvážit, zda míra kritiky z úst Benešové nebyla přípustná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.