Majetky politiků? ODS a ČSSD se neshodnou
30.09.2007 16:10 Původní zpráva
Dvě největší aféry posledních dní - Topolánkovo půjčené volvo a Grossovy záhadně nabyté akcie - přiměly politiky znovu otevřít debatu o majetkových přiznáních. Obě nejsilnější politické strany, ODS a ČSSD, jsou sice pro zpřísnění, na konkrétním návrhu se ale neshodnou. Kauzy stranických kolegů jim přinesly ještě jinou starost - jak lépe ohlídat novináře.
Debatu o majetkových přiznáních otevřeli v Otázkách Václava Moravce místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath a předseda senátorského klubu Tomáš Julínek. "ODS si nepřeje povinnost prokazovat původ majetku, protože by s tím měla enormní problémy," zaútočil Rath. "Když pan Rath začne kázat o morálce, tak si musíme držet peněženky," opáčil mu Julínek.
Hranice? Deset milionů
Obehrané téma se vrátilo na titulní strany kvůli dvěma premiérům: současnému předsedovi vlády za ODS Mirku Topolánkovi, který mlží kolem nákupu terénního volva, a jeho předchůdci z ČSSD Stanislavu Grossovi, jenž pohádkově zbohatl a nakoupil akcie za miliony.
K TÉMATU: Gross mlžil, Zeman nadával, Topolánek útočí
Topolánek k novinářům: Jste zkorumpovaní
Vlivný socialistický poslanec Rath i proto navrhuje, aby všichni veřejní činitelé, tedy i policisté či soudci, museli detailně vysvětlovat, jak nabyli majetek přesahující hodnotu deseti milionů korun. Chce, aby podezřelý musel sám dokázat, že majetek získal legálně. Dnes musí naopak policie a soudy dokázat, že zbohatl neoprávněně, v rozporu se zákony. Ministru Julínkovi se ale Rathův plán příliš nezamlouvá, raději chce klást důraz na prevenci, protože majetkové přiznání se dá vždycky šikovně zmanipulovat. "Pokud budou politici rozhodovat o velkých tocích peněz, vždycky budou v pokušení. A ČSSD ráda tento princip prosazuje," uvedl Tomáš Julínek.
Někteří poslanci své příjmy zveřejnili, aniž by čekali na platnost zákona, například zelení či sociální demokraté. Lidovci a komunisté se dali slyšet, že je předloží na požádání. Své sliby ale nedodrželi. Například šéf lidovců Jiří Čunek odmítl aktuální formulář ukázat s tím, že při nedávném vyšetřování byl jeho majetek prověřen dostatečně. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) byl zase proti tomu, aby se jeho dobrovolné přiznání zveřejnilo.
Politici by měli podle nového zákona o střetu zájmů začít přiznání podávat příští rok. Odborníci ale zákonodárcům vyčítají, že norma není přesně zformulovaná a politikům, kteří svůj majetek nepřiznají, tak nehrozí žádné tresty. V Poslanecké sněmovně je proto připravena novela z dílny ČSSD. Projednávat by se měla v říjnu. Obě nejsilnější strany ODS se ale na ní neshodnou. Jejich řeč je stejná jen v tom, že se zákonem o střetu zájmů je třeba něco udělat.
Přísnější metr na novináře
Nejsledovanější politické kauzy posledních týdnů mají ještě jeden hmatatelný výsledek: chystá se novela tiskového zákona. O přísnější úpravě začal poprvé mluvit premiér Topolánek, když se kvůli kauze volvo dostal pod tlak médií. Rath i Julínek nyní unisono říkají: je nutné vyjasnit paragraf o dodatečném sdělení a právu na odpověď. "Aby bylo možné v rozumné době a daném rozsahu reagovat," vysvětlil Rath. Julínek mu přitakává, navrhuje ale obecnější formulaci. Premiér Topolánek při svém emotivním projevu minulý týden uvedl, že ODS zatím zákon nechystá a nechává jej "evolučnímu vývoji", nové úpravě se nicméně nebrání. Právě Topolánek - po vzoru Miloše Zemana - přirovnal novináře k "žumpě".
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.