Kauzu gripenů bude řešit rakouský soud
22.12.2008 19:03
V kauze kolem dodávky letounů JAS-39 Gripen od švédsko-britského konsorcia SAAB/BAE Systems české armádě, kterou údajně provázela korupce, se objevila nová významná svědectví. Ta podle aktuálního vydání rakouského týdeníku Profil vyplývají ze žaloby, kterou u vídeňského soudu podal Michael Piatti-Fünfkirchen na rakouského obchodníka a údajného zprostředkovatele kontraktu Alfonse Mensdorff-Pouillyho.
Obviňuje ho v ní z podvodu za nedodržení dohody o vyplacení provize za pomoc se získáním kontaktů na české politiky, kteří měli o miliardové zakázce rozhodnout.
ČTĚTE TAKÉ: Na úplatky u gripenů se vyplácely miliardy
Piatti-Fünfkirchen, rakouský podnikatel v zemědělství s údajnými kontakty na českou vládu a současně i vzdálený příbuzný Mensdorffa-Pouillyho, podle Profilu tvrdí, že ho Mensdorff-Pouilly v devadesátých letech najal, aby mu zajistil přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček. Za to mu údajně Mensdorff-Pouilly slíbil jménem svým a BAE Systems, za jejíhož zástupce se označoval, provizi jednoho milionu dolarů (asi 18,7 milionu Kč) pod podmínkou, že gripeny skutečně na české půdě přistanou.
V létě 1998 se prý uskutečnilo několik schůzek, mimo jiné i s tehdejším ministrem financí Ivem Svobodou, manažerem BAE Systems Julianem Scopesem a Theodorem Dvořákem, tehdejším místostarostou Znojma a údajnou spojkou na Svobodu. Na konci srpna 1998 se podle Piattiho-Fünfkirchena setkání v Praze zúčastnil i tehdejší premiér Miloš Zeman.
Past švédských novinářů
Ačkoliv Česká republika v roce 2004 uzavřela smlouvu na pronájem 14 gripenů, Piatti-Fünfkirchen prý nedostal žádnou provizi. Z tohoto důvodu podal u vídeňského státního zastupitelství žalobu. Právní zástupci Mensdorffa-Pouillyho nicméně označují informace Profilu za zcela nepravdivé. "Mensdorff nic nezaplatil právě proto, že žádné provize nedostal," prohlásil obchodníkův právník Harald Schuster.
Švédská televize STV v roce 2007 přišla s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Média uváděla v souvislosti s údajnými úplatky jméno Mensdorffa-Pouillyho, který měl působit jako prostředník. Mensdorf-Pouilly ale veškerá obvinění označil za nepodložená.
Česká vláda si gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun. V souvislosti s obchodem se hovořilo o podezření z korupce, které se ale nikdy nepodařilo prokázat. Bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan novinářům švédské televize vydávajícím se za britské agenty v roce 2007 v rozhovoru natáčeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel.
ČTĚTE TAKÉ: Kavan padl do léčky kolem gripenů
Foto: Jan Schejbal, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.