Dvě stovky mužů se nechávají živit od expartnerek

Domácí
30. 1. 2011 13:39
Stovky českých mužů disponují soudním rozhodnutím, že je musejí jejich ženy živit (ilustrační foto).
Stovky českých mužů disponují soudním rozhodnutím, že je musejí jejich ženy živit (ilustrační foto).

Zní to jako vtip, ale není. Stovky českých mužů disponují soudním rozhodnutím, že je musejí jejich ženy živit. Loni uspěly dvě stovky mužů, polovina z nich žalovala své zákonné manželky. Zbytek jsou rozvedení.

Platit po rozvodu alimenty na dítě - samozřejmost. Přispívat i na životní úroveň exmanželky? To se u nás sice příliš nenosí - na rozdíl například od USA -, ale i takové případy jsou známé (loni soud nařídil platit výživné na "bejvalku" 469 mužům, dalších 1451 ho muselo začít vyplácet svým zákonným manželkám). Česká justice ale řeší i stovky případů, kdy muž požaduje peníze od své současné či bývalé ženy. A mnozí jsou úspěšní. Loni jich bylo 208, což je podobné číslo jako v letech předtím (rekordní byl rok 2005 se 447 úspěšnými žalobami).

Paradoxní na situaci je, že i právní zástupci žalobců se nad motivací většiny svých klientů dost ošívají. "Motivem u nich není jen zlepšení životní úrovně, ale také snaha dosáhnout odplaty a pomstít se," popisuje odborník na rodinné právo a výživné Miroslav Zeman. Stejnou zkušenost má i zlínský soudce Josef Holcman. Zrovna teď má na stole případ, kdy chronicky nezaměstnaný alkoholik požaduje výživné po své manželce, které má naopak sám posílat peníze na děti, a nečiní tak. "Argumentuje tím, že je nezaměstnaný, zatímco manželka ano. A že není alkoholik, protože pije jenom v zimě, aby se zahřál. Prodal prý kamna, aby měl na uhlí," popisuje svou bizarní zkušenost ze soudní síně Holcman.

Půl na půl, podle zákona

Většinu podobných případů sice soudci smetou ze stolu, pokud například nezaměstnaný žalobce nedodá potvrzení z úřadu práce, že se snažil práci si najít a nedařilo se mu z objektivních důvodů. Přesto ale - jak ukazují čísla - řada mužů uspěje. "Kdybychom se řídili rigidně podle zákona, což většina soudců dělá, tak si řeknu: on má sociální dávky 2200 korun, ona si vydělá 17 800, to dělá 20 tisíc dohromady, takže deset tisíc bude mít on, deset ona," vrací se Holcman ke svému případu. Takový rozsudek by byl v souladu se zákonem o rodině. Když soudce cítí, že požadavek není úplně "košer", má jedinou možnost, které se může chytit - rozhodnout, že alimenty pro manžela by byly v rozporu s dobrými mravy.

Faktem ale je, že ne všechny případy patří do škatulky "nezaměstnaný alkoholik". A právě těch se nejčastěji týkají pozitivní verdikty. Obvykle jde o muže, kterého postihla těžká choroba či úraz, a žena ho proto opustila. "Bývalý manžel mé klientky onemocněl závažnou srdeční chorobou. Ona se mezitím stala úspěšnou podnikatelkou, vydělávala přes 50 tisíc korun čistého měsíčně a on zažádal o výživné. Soud mu přiznal 5000 korun měsíčně," uvádí další případ z praxe advokátka Jana Dvořáková Závodská.

Nový trend

A vysoudit něco na přilepšenou se snaží i muži-důchodci od svých výrazně mladších a stále více vydělávajících chotí. Ostatně odborníci upozorňují na nový trend. Stále více žen je totiž ve svém povolání úspěšných, dostávají se na manažerské pozice a tomu odpovídají i jejich platy.

"Případy, kdy muži požadují výživné od svých úspěšnějších manželek, teď řešíme každou chvíli," potvrzuje Dvořáková Závodská. A právník Zeman připomíná případ podnikatele, kterého zastupoval. Ten ve svém daňovém přiznání vykazoval nulový zisk a tak "zkoušel", jestli něco nekápne od bývalé manželky. Neuspěl.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ