Klausovi navzdory. České ambasády "fandí" festivalům gayů

Domácí
9. 8. 2011 19:00
Velvyslanectví České republiky podporovala festivaly sexuálních menšin v cizině (ilustrační foto).
Velvyslanectví České republiky podporovala festivaly sexuálních menšin v cizině (ilustrační foto).

Velvyslanectví České republiky letos v několika případech podporovala festivaly sexuálních menšin v cizině stejným způsobem, jaký nyní ostře kritizuje prezident Václav Klaus. Česká republika tak společně s dalšími zeměmi vyjádřila podporu přehlídce Budapest Pride v Maďarsku či třetímu ročníku Baltic Pride, která se letos konala v estonském Tallinu.

"U příležitosti šestnáctého ročníku festivalu Budapest Pride vyjadřujeme naši podporu a solidaritu s lesbickými, gay, bisexuálními a transgender komunitami v Maďarsku," začíná společné prohlášení k maďarskému festivalu ze 17. června. Společně ho vydala velvyslanectví Rakouska, Belgie, Kanady, Chorvatska, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států.

Podobný je text k Baltic Pride, v němž diplomatičtí zástupci vlád evropských zemí mimo jiné ocenili oficiální uznání, kterého se přehlídce dostalo od estonské vlády. Toto prohlášení k akci odehrávající se mezi 6. a 11. červnem podepsali velvyslanci Rakouska, Belgie, ČR, Dánska, Finska, Francie, Irska, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska a Velké Británie.

"Prohlášení velvyslanců - které, jak jsem se i od několika z nich dozvěděl, ani nečetli - považuji za bezprecedentní krok, jaký nikdo z nás nepamatuje. Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa," uvedl v pondělí Klaus k analogické akci, kdy diplomaté ze třinácti zemí včetně USA či Velké Británie vyjádřili v prohlášení podporu chystanému pražskému festivalu sexuálních menšin Prague Pride.

"Kontraproduktivní snaha"

Za "kontraproduktivní a přebytečné" označil snahu cizích diplomatů v České republice vyjadřoval  podporu právům sexuálních menšin také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůraznil přitom, že tato práva nikdo nepopírá ani neupírá.

Rakouské velvyslanectví v Praze sdělilo, že velvyslanec Rakouska v ČR Ferdinand Trauttmansdorff společné prohlášení diplomatů k pražské přehlídce podepsal jako výraz svého přihlášení k otevřeným a tolerantním společnostem. "Adresátem tohoto prohlášení je Evropa, která má za sebou obzvláště tragické zkušenosti s netolerancí," uvedl mluvčí ambasády Andreas Wiedemann.

Česká republika podle něj ztělesňuje dlouhou dobu společnost demokratické otevřenosti a tolerance, a proto je také tím správným místem pro takové přihlášení se k otevřenosti.
Zdůraznil také, že pražské prohlášení bylo připravováno dlouho předtím, než v České republice začala ostrá veřejná debata o této přehlídce sexuálních menšin.

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Omezení odkladů zahájení povinné školní docházky Sněmovna schválila

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ