Do soukromých fondů půjdou po provedení důchodové reformy na úkor současného průběžného systému v průběhu 20 až 30 let biliony korun. Zaznělo to na celostátním shromáždění předsedů základních členských organizací Českomoravské konfederace odborových svazů.
Odbory tak reagovaly na čtvrteční výsledek jednání ekonomických ministrů. Na něm se dohodlo, že by si lidé mohli od roku 2013 dobrovolně převádět tři procentní body z 28 procent superhrubé mzdy, které jdou na sociální pojištění, ze státního průběžného pilíře na individuální důchodové účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že částku ve výši dvou procentních bodů přidají ze svého. Výpadek v průběžném systému by měla krýt jednotná sazba DPH ve výši 20 procent. Z ní by byly vyňaty pouze vyjmenované základní potraviny jako chléb či brambory. Ty by měly sazbu 10 procent.
Zvýšení DPH na náklady nemusí přitom stačit, řekl ve svém vystoupení vedoucí makroekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann. Průběžný systém tak bude destruován. Nikdo nemá v tuto chvíli představu, v jaké výši přitom vyplácené důchody budou. Odbory jsou podle něj pro reformy, ale ty by měly být pro lidi, nikoliv proti lidem.
O tom, že odbory nesouhlasí s návrhem důchodové reformy, informoval i předseda OS Kovo Josef Středula. "Může dojít k takové změně v důchodovém systému, že to povede až k rovným důchodům," řekl Středula. Účastníci shromáždění jsou podle něj na vládu kvůli jejím reformám naštvaní.
Kromě odborníků a vedení Českomoravské konfederace odborových svazů na shromáždění vystoupili i hosté, jako například sociolog Jan Keller. Nyní diskutují jednotliví účastníci o svých zkušenostech s dosavadními vládními reformami.
Na shromáždění se v pražském Kongresovém centru sešlo více než tisíc předsedů základních organizací odborových svazů. Radí se o postupu proti návrhu vládních reforem.
* Co všechno a jak moc kvůli zvýšení DPH zdraží?
* Proč zrovna pacienti budou nejvíce biti?
* Jak bude vypadat důchod těch, kteří využijí novinku v důchodovém spoření a budou část peněz posílat soukromým fondům? Pomůže jim to ve stáří zvýšit životní úroveň, nebo to budou jen drobné navíc?
* A z jakého důvodu se dá koaliční podoba reformy důchodů hodnotit jako vítězství Věcí veřejných nad ODS a TOP 09?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 21. února.