Podvody s insolvencemi
Policie po zátahu v ústecké Spolchemii obvinila 14 lidí
17.01.2016 11:10 Aktualizováno 17.01. 19:29
Protikorupční policie po zásahu v ústecké Spolchemii a českobudějovickém krajském soudu obvinila 14 lidí z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců. U čtyřech obviněných policisté navrhli vzetí do vazby. Soud návrhu vyhověl, řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Další dva podezřelé se zatím policii nepodařilo zadržet. Podle České televize jde o kontroverzního podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Halu.
Policisté skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. "Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," upozornil žalobce Adam Borgula v tiskové zprávě.
Čtyři obviněné soud podle Bradáčové poslal do vazby kvůli obavám, že by mohli ovlivňovat svědky nebo ostatní obviněné. Za další důvod označil důvodné obavy, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.
Páteční policejní zásah v ústecké chemičce údajně souvisel s činností společnosti Via Chem Group. Zásah v budově soudu souvisel s tím, že se zabývá insolvencí této zadlužené firmy. Zapečetěny byly dvě kanceláře soudu. V médiích se také objevily informace, že policisté dělali domovní prohlídky u advokáta Haly, který působil jako insolvenční správce, Roberta Vladyky mladšího a Jana Pacovského.
Pražská vrchní státní zástupkyně Bradáčová potvrdila, že se policii dva podezřelé nepodařilo zadržet, ale neuvedla, o koho jde. Pokud je policie nenajde, bude na ně vydán zatykač. Bradáčová dodala, že nemůže vyloučit únik informací od policie nebo žalobců. Podle ministra vnitra Milana Chovance se musí případný zdroj úniku informací najít, obžalovat a odsoudit.
Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.
Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.
Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.