Kauza
První rozsudky v Rathově kauze. Exposlanec k soudu nejde
06.04.2015 20:05
Středočeský krajský soud v úterý vynese první část rozsudku ve tři roky trvající kauze bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce při veřejných zakázkách. Žalobce navrhuje dvouleté až devítileté vězení a dva podmíněné tresty. Nejpřísnější tresty podle něj mají dostat manželé Kateřina a Petr Kottovi, kteří údajně korupci s Rathovým vědomím organizovali.
Verdikty se týkají devíti obviněných, případ Ratha a Lucie Novanské, která pořádala údajně podezřelé tendry, soud vyčlenil zvlášť a pokračuje od konce dubna do května. Rath se na úterní rozsudek podívat nepřijde, protože bude pracovně mimo Prahu.
Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský začne číst rozhodnutí ve 12.30. Podle mluvčí soudu Zuzany Steinerové lze očekávat značný zájem veřejnosti a médií. "Jednací síň má omezenou kapacitu, pojme asi 80 lidí v místech pro veřejnost," upřesnila. Zahájení hlavního líčení v srpnu 2013 se účastnilo několik desítek lidí. Natáčení videozáznamu a fotografování soudce povolí pouze při vyhlášení rozsudku, při jeho následujícím odůvodnění již ne. Na místě zřejmě nebudou všichni obžalovaní, někteří podle informací ČTK požádali o vyhlášení verdiktu v jejich nepřítomnosti.
Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, dříve Pancová, a někdejší náměstek krajských nemocnic a také bývalý poslanec ODS a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott podle obžaloby řídili manipulaci s veřejnými zakázkami. Týkaly se prý tendrů na opravu staveb a modernizaci několika nemocnic. Podle Jiráta získali na úplatcích několik desítek milionů korun. Navrhuje pro ně nejvyšší tresty ze všech, osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Policie jim zabavila zhruba 30 milionů korun.
Rath coby hejtman a dlouhodobý známý Pancové prý o všem věděl a dělil se o úplatky. Trojice lékařů obvinění od začátku odmítá. Podle exposlance byly zakázky pod vícenásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivnit. Hlavní líčení označuje jako politický proces. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Jednání týkající se jeho a Novanské bude pokračovat v dubnu a květnu.
Předseda trestního senátu rozsudkem uzavře první soudní fázi případu. Rozhodnutí bude nepravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Obžalovaní vinu odmítají a podle informací ČTK lze očekávat, že se v případě uložení trestů odvolají.
Výjimkou by měla být podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci. Jirát pro ni v obžalobě navrhuje pozici spolupracující obviněné. Podle něj výrazně pomohla rozkrýt trestnou činnost a měla by dostat podmíněný trest. O případném uznání pozice rozhodne soud až v rozsudku. Advokáti ostatních výpověď Salačové zpochybňují. Dalšími obžalovanými jsou manažeři firem.
Veřejnost se o vyšetřování dozvěděla 15. května 2012, policisté zatýkali aktéry kauzy předchozí den. Ratha zadrželi u domu Pancové v Rudné u Prahy, odkud odcházel ze schůzky. Kromě osobní tašky nesl papírovou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Po otevření se ale ukázalo, že byla plná bankovek. Kriminalisté spočítali sedm milionů korun. Rath odmítá, že by o penězích věděl, a situaci si neumí vysvětlit. Do domu Pancové současně vnikla zásahová jednotka, která rovněž ji s Kottem zatkla.
Někteří zadržení byli ve vazbě a soud je později pustil. Nejdéle zůstali za mřížemi Rath, Pancová a Kott, kteří se dostali na svobodu na podzim 2013. Nejdéle tam byl Rath, soud ho propustil po 18 měsících 11. listopadu.
Jirát podal soudu obžalobu v dubnu 2013, hlavní líčení začalo 7. srpna téhož roku. Soud od té doby vyslechl několik desítek svědků. Přehrál také odposlechy telefonů a hovorů v místnostech, které Jirát považuje za jeden z pilířů obžaloby. Soudce nechal přehrát také videozáznamy, například z výslechů obviněných před policií nebo z Rathova zadržení. Oprávněnost odposlechů a jejich zvukovou kvalitu advokáti zpochybňují. Po listinách a dokumentech následovalo ukončení dokazování a závěrečná řeč Jiráta, advokátů a obžalovaných.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.