Přijetí úplatku
Státní zástupce obžaloval poslance Ratha a deset dalších lidí
05.04.2013 09:01 Aktualizováno 05.04. 14:17
Státní zástupce Petr Jirát v pátek podal soudu obžalobu na poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) a deset jeho spoluobviněných. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Středočeský krajský soud spis ráno převzal a nyní ho zaměstnanci zavádějí do systému, potvrdila mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.
Poslanec si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle dřívějšího vyjádření žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.
Vinu svého klienta odmítá také jeho advokát Adam Černý. "Já jsem obžalobu neviděl, ale předpokládám, že se bude vztahovat k obvinění. A v té věci je naprosto nevinen," řekl právník v České televizi (ČT). Politikův právní zástupce trvá na tom, že s odposlechy v případu někdo manipuloval. Pozastavil se nad tím, že státní zástupce podal obžalobu i přesto, že policisté doposud manipulaci s důkazy nevyšetřili.
Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle žalobce pohybuje v desítkách milionů korun. Rozdělit ji lze do několika kategorií. "Například na úplatcích žádali (ředitelka kladenské nemocnice Kateřina) Pancová a (bývalý poslanec Petr) Kott 48 milionů korun, dostali 38 milionů," řekl státní zástupce. Z této částky pak měli dát Rathovi jeho 22 milionů.
Na další desítky milionů korun si podle Jiráta přišly firmy ziskem na zmanipulovaných zakázkách týkajících se nemocnic. V případě zámku Buštěhrad pak podle něj znalec vypočítal, že by oprava byla předražená o více než 16 milionů korun. "Celá věc ale skončila ve fázi schvalovacího řízení. Kraj již vydal usnesení, že zámek rekonstruovat nebude," prohlásil státní zástupce.
Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno.
"Mohu potvrdit, že jsme dnes obdrželi spis, nyní se zavádí do systému," uvedla Steinerová. Administrativní práce budou podle ní zaměstnancům trvat pravděpodobně celý den. Podle médií převezly do budovy spis tři auta v osmi krabicích od banánů. Obžaloba má podle Jiráta 88 stran.
"První úkony ve věci musí soud učinit do tří měsíců," dodala Steinerová. Jde podle ní například o předběžné projednání obžaloby, vrácení kauzy k došetření nebo stanovení termínu hlavního líčení. Senát, který případ dostane na starosti, bude muset prostudovat několik desítek svazků spisu, na kterém podle dřívějšího vyjádření mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje pracovali kriminalisté více než rok. Kauzu dostal podle rozvrhu práce na starosti soudce Robert Pacovský, kterého čeká například také projednávání případu údajných rozsáhlých daňových úniků, praní špinavých peněz a korupce bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušiny.
Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil Pancovou a jejího partnera Kotta. Podle Jiráta bude muset nově ustavený senát středočeského krajského soudu do měsíce rozhodnout, zda je bude i nadále stíhat vazebně. Jeho rozhodnutí by pak po případných stížnostech přezkoumával Vrchní soud v Praze.
K řízení před soudem se podle žalobce připojily s nárokem na náhradu škody ministerstvo pro místní rozvoj a Středočeský kraj, který však zatím nespecifikoval výši požadované částky. Policisté se také nyní budou zabývat případným stíháním firem, které v kauze figurovaly. Tuto část případu však již podle Jiráta bude dozorovat pražské vrchní státní zastupitelství.
Žalobce věří, že shromáždil dostatek důkazů na to, aby mohlo začít hlavní líčení. Podle jeho dřívějšího vyjádření jde o odposlechy, listinné materiály a tři velmi podrobné výpovědi jedné z obviněných. Šéfka stavební společnosti Fisa Ivana Salačová kvůli nim požádala o postavení spolupracující obviněné. Jirát ale nechtěl sdělit, zda jí ho udělil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.