Rumburk
Tyhle romské děti do zvláštní školy opravdu patří, kývl aktivista
23.09.2011 18:25
Návštěva zvláštní školy v Rumburku přiměla tamního romského aktivistu Jana Demetera změnit dosavadní názor na docházku romských děti do této školy. Původně byl přesvědčen, že by mnoho žáků z jeho etnika mohlo navštěvovat běžnou základní školu, prohlídka speciálního školského zařízení ho ale přesvědčila o opaku. "Těm dětem je tam nejlíp," řekl.
Ředitelé běžných základních škol ve městě se shodli, že s romskými dětmi v jejich školách problémy nejsou.
Čtyřiačtyřicetiletý Demeter, který se údajně živí dovážením nábytku ze zahraničí, se ve městě začal angažovat v posledních týdnech. Je jedním ze skupiny osmi místních Romů, kteří se snaží být partnery místní radnici. Jeho návrh na vytvoření volnočasového střediska pro malé Romy u města neuspěl a stejně tak radnice odmítla i oficiální vytvoření romských hlídek, které by uklidnily situaci mezi místními Romy. Potom se zaměřil na školy, takže mu radnice domluvila návštěvu místní speciální školy.
Demeter původně zastával názor, že romské rodiče k podepsání souhlasu s umístěním dítěte do zvláštní školy někdo nutí.
"Přišlo mi, že to tak je, ale pak jsme se přesvědčili, že většina těch dětí do normálních škol opravdu nepatří," řekl. "Ty děti mají špatnou výslovnost, pak jsou tam asi dva neslyšící a i další na normální školu prostě nepatří. Není to ani chyba rodičů, prostě se ty děti tak narodily," dodal. A speciální školu po návštěvě jenom chválil. "Děti jsou tam ve třídách po deseti až 14, snaží se jim tam maximálně věnovat," řekla mluvčí radnice Gabriela Doušová.
Se současným stavem v rozdělení žáků jsou spokojeni i ředitelé obou velkých základních škol ve městě. "Nedá se jednoznačně říci o dětech z romské komunity, že by z jejich strany byla absence nebo problémy větší než u dětí ostatních. Spíše naopak," prohlásil ředitel jedné z nich Josef Růžička.
"Je to i tím, že tady v Rumburku není problém s romskou komunitou tak ožehavý a palčivý jako například v Jiříkově, Krásné Lípě či Šluknově. A to se projevuje i na jejich dětech," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.