Že jde o restituce? Lež! tvrdí spisovatelka Procházková

Domácí
1. 2. 2012 17:51
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka.

Spisovatelka Lenka Procházková podala již druhé trestní oznámení, tentokrát na kardinála Dominika Duku a další neznámé pachatele ve věci projednávaného zákona o církevních restitucích. "Pokud jsou trestná státní jednání, ke kterým dal výzvu Ústavní soud, tak prosím. Já jako bývalý mukl komunistického režimu jsem připraven a vím, co si mám do vězení vzít, " uvedl pro Radiožurnál v reakci na trestní oznámení Duka.

Anketa:

Souhlasíte se spisovatelkou Lenkou Procházkovou, že v případě vydání majetku církvím dojde ke spáchání trestného činu?

Ač Procházková na své středeční tiskové konferenci připustila, že si je vědoma problematičnosti trestního stíhání zejména členů vlády, doufá, "že se najde nějaký statečný státní zástupce, který se tím bude zabývat". Podle jejích slov nemá církev na požadovaný majetek nárok; toto přesvědčení opírá o záborový zákon pozemkové reformy z roku 1919 a zákon o revizi první pozemkové reformy z roku 1947. Podle spisovatelky tedy to, co následovalo po únoru 1948, nebylo zabíráním, ale důsledkem zákona přijatého ještě demokratickou vládou.

Procházková dále kritizuje nadhodnocení majetků, které mají být církvi nahrazeny. "Mezi slovem restituce a slovem dar je velký rozdíl. Chce-li vláda a parlament darovat církvím, a především té římskokatolické, nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard a k tomu nás všechny zavázat ke třiceti letům splácení dalších 59 miliard plus inflace, což překročí 90 miliard, a přitom tvrdit, že se jedná o restituce z dob totalitního režimu, pak je to lež," uvedla dále Procházková. 

Pokud jsou nároky církve nepřiměřené a vláda na ně přesto přistoupila, co tím podle vás sleduje?

Představitelé římskokatolické církve již nyní veřejně prohlašují, že se chystají se získanými nemovitostmi, nejen budovami, ale i pozemky, obchodovat. Z dopisů a e-mailových zpráv, které každodenně dostávám od občanů, je zřejmé, že o budoucí církevní nemovitosti je značný zájem i mezi politiky a jejich příznivci. Z mého pohledu se tedy jedná o další tunelování, které má být legalizováno zákonem. Mně už Česká republika přijde jako mršina, ze které se rvou poslední kusy. 

Spisovatelka Lenka Procházková.Jaký by podle vás byl ideální výsledek vašeho činu?

Že tenhle zákon nebude vůbec projednáván a bude přepracován. Státní zastupitelství nemůže během svého šetření použít tzv. předběžné opatření čili nemůže zabránit tomu, aby návrh zákona nešel do parlamentu, nicméně doufám, že medializace mých kroků přispěje k tomu, aby poslanci a senátoři zpozorněli a začali se zajímat o znění zákonů z roku 1919 a 1947. A aby především požadovali soupis majetků, které mají být novým zákonem převedeny na církve, jinak nemohou o zákoně hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Můj čin byl takový osamocený výstřel do tmy. Podporu veřejnosti sice cítím, ale tato situace chce spíš činy než vyjadřování podpory. 

A máte nějaký záložní plán pro případ, že se ve věci trestních oznámení nebude dále postupovat?

Samozřejmě mám záložní plán, ale nebudu ho říkat dopředu. A obecně si myslím, že o převodu tak obrovského majetku ze státu na jiného vlastníka by se mělo hlasovat v referendu. 

Autor: Kateřina ŘehořováFoto: Karel Šanda, http://lenkaprochazkova.wz.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ