Každý druhý Čech tu nechce Romy. Kvůli kriminalitě

Domácí
9. 12. 2010 17:40
Negativně hodnotí Romy i Češi, kteří se jinak rasisticky nevymezují.
Negativně hodnotí Romy i Češi, kteří se jinak rasisticky nevymezují.

Téměř každý druhý Čech by si přál, aby ze země odešli Romové a více než osmdesát procent dotázaných pokládá Romy za nepřizpůsobivou skupinu obyvatel. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM pro ministerstvo vnitra.

Podle ministra vnitra Radka Johna by se nad výsledky průzkumu měli zamyslet také sami Romové. "I minority se musí zamyslet nad svým chováním," sdělil John svůj názor serveru iDnes.cz v reakci na údaj z průzkumu, z nějž plyne, že až 90 % respondetů pokládá Romy za zdroj kriminality, znečišťování veřejného prostoru a rušení veřejného pořádku.

"Pokud to nebudeme rychle řešit, budeme tu mít další Janov," řekl ministr serveru a připomněl tak dva roky starý incident na předměstí Litvínova, kde došlo k velkým střetům mezi pravicovými radikály a romskou komunitou. Místní neromské obyvatelstvo přitom většinově projevovalo sympatie k extremistům.

Autoři výzkumu hovoři v souvislosti s postojem české majority k Romům o fenoménu "anticikánismu". Tento pojem se nekryje s pojmem rasismus. Protože respondenti, kteří se projevují "anticikánsky" často bývají k jiným entickým menšinám poměrně tolerantní.

Češi v drtivé většině pokládají Romy za zdroj kriminality.Z analýzy dat vyplývá, že anticikánské postoje české veřejnosti jsou především sociálně zakotvené a souvisejí s tím, že česká veřejnost si Romy spojuje s nepřizpůsobivostí, kriminalitou a zneužíváním dávek.

Podle valné většiny Čechů je pro Romy nejvýstižnější, že jsou zdrojem kriminality (90 %) a že ničí a znečišťují okolí (88 %). I další negativní charakteristiky si většina české populace spojuje s Romy. Jde o hlučnost (82 %), násilnické chování (77 %) a to, že jsou zdrojem nemocí (51 %). O tom, že jsou Romové oběťmi diskriminace, je přesvědčená jen pětina populace (21 %).

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ