Spiklenci - podle nepravomocného rozsudku označeni za justiční mafii - se chystají na další soud. Nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a exministr spravedlnosti Pavel Němec se v pátek odpoledne sešli v budově středočeského soudu. Podle Kučery připravovali strategii na odvolací soud. O co jde v kauze justiční mafie a a kdo jsou hlavní hráči?
Někdejší nejvyšší žalobkyně a nyní stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová v rozhlasovém vysílání veřejně označila osm lidí za součást justiční mafie, která nezákonně ovlivňuje některé případy. Benešová zmínila případ místopředsedy vlády Jiřího Čunka a vydání katarského prince Sáního, který byl v Česku trestně stíhán za zneužívání mladistvých dívek.
Benešová zahrnula do této skupiny nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, exministra spravedlnosti Pavla Němce, místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka, krajského státního zástupce v Brně Petra Coufala, a okresního státního zástupce v Jihlavě Arifa Salichova.
Vesecká a spol. kvůli výroku Benešové podala žalobu ke Krajskému soudu v Praze a požadovala omluvu. Soudce Vojtěch Cepl však na začátku června rozhodl, že Benešová se musí omluvit pouze Liboru Grygárkovi.
Soudce Cepl vyhodnotil jednání Vesecké a dalších jako "nedovolené intervence", které mohly kauzu vicepremiéra Čunka ovlivnit. Podle rozsudku šlo o koordinovanou spolupráci lidí, kteří se do případu Čunek neměli vůbec plést. Obě strany sporu se proti rozsudku odvolaly.
Kdo je kdo v kauze justiční mafie
Renáta Vesecká
V křesle nejvyšší státní zástupkyně vystřídala Marii Benešovou. Před jmenováním do této funkce v září 2005 působila na krajském státním zastupitelství v Hradci Králové a na starosti měla mimo jiné i veřejnosti známé případy vrahů Stodolových či rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Do křesla nejvyšší žalobkyně uladila sociálně demokratická vláda Jiřího Paroubka.
Pavel Kučera
Na začátku 90. let rok náměstkem v Kanceláři prezidenta republiky, k Nejvyššímu osudu přišel v roce 1991. Nyní je jeho místopředsedou. S exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem podnikl cestu do Ostravy za žalobkyní Zatuší Andělovou, která měla na starosti vyšetřování Jiřího Čunka. Právě Kučera má být autorem výroku o nadřazenosti politických zájmů nad nezávislostí v rozhodování. „Pavel Kučera mi v hotelu International vysvětlil, že je problém ve vládě a že bude třeba delší lhůty, než se za Jiřího Čunka najde náhrada," vypověděla u soudu státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Kučera výrok popřel.
Pavel Němec
Exministr spravedlnosti a někdejší šéf Unie svobody sklidil kritiku za způsob, jakým se vložil do případu člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdala Sáního. Princ byl nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými a mladistvými dívkami ke dvou a půl letům vězení. Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru, ale tamní justice však stíhání vůbec nezahájila.
Němec, neoficiální poradce předsedy vlády, se vložil i do Čunkovy kauzy, když se účastnil schůzek žalobkyně Andělové s její nadřízenou Veseckou a místopředsedou Nejvyššího soudu Kučerou.
Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda, Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek