Plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu pančování nezabrání, tvrdí Potravinářská komora. Její šéf Miroslav Toman předložil v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ jiný postup na vyřešení krize s otravami metylakoholem. Tvrdí, že kdyby ministerstvo financí jednalo již dříve, situaci mohlo předejít.
Co si myslíte o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu?
Na otravu metylalkoholem zemřelo v Česku už 19 lidí, v nemocnicích jsou jich další desítky. I kvůli tomu ministerstvo zdravotnictví v pátek večer vyhlásilo úplný zákaz prodeje a nalévání lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. |
Zákaz posílí pouze černý trh. Vyvolá velké spekulace, že situace je vážná. Potravinářská komora si myslí, že existují jiné cesty a jiné mechanismy, jak tyto věci udělat. Ten zákaz byl vydán pod velkým tlakem, aby se veřejnosti ukázalo, že se něco děje, ale nemá to na věc nakonec žádný vliv.
Jak byste tedy situaci vyřešil vy?
V první řadě bych učinil velká opatření, jako je zákaz dovozu metanolu, který se v tom nacházel. To je bod číslo jedna. Bod číslo dva je zavedení registračních pokladen. Bod číslo tři je vydání licencí pro prodejce alkoholu a bod číslo čtyři, který bych tedy udělal jako první, je inventura veškerých alkoholických nápojů s obsahem nad 20 procent počínaje výrobci a konče největšími prodejci. Zjistilo by se, zda mají pravé kolky, zároveň by inspekce zjistila kvalitu alkoholu. Je to otázka tří čtyř dnů, pokud by se někomu chtělo pracovat.
A tyto kontroly by bylo možné provést, i pokud by se alkohol dál prodával?
Samozřejmě. Já mohu vyhlásit inventuru k určitému datu. Můžeme začít u největších výrobců, u největších obchodníků a skončím u těch největších koncových prodejců. Těžko vám něco ovlivní ten, kdo prodává jednu lahev za měsíc. Když by se inventura udělala, tak samozřejmě by se to udělalo k nějakému datu a nějaké hodině.
Kdo si myslíte, že za současnou situaci může?
Já si myslím, že tam vzniklo několik problémů, co se týká celní správy. To se týká ministerstva financí řízeného ministrem Miroslavem Kalouskem, protože byl zrušen stálý dozor celníků ve fabrikách produkujících alkohol. Teď je to jenom občasné. Druhá věc je, že je potřeba myslet v rozpočtu na inspektory a nesnižovat počty pracovníků a posílit inspekční činnost. A poslední věc, která se už netýká ministerstva financí, je překvalifikování distribuce a výroby alkoholu na černo na trestný čin. A v nabídce řešení můžeme pokračovat přes spotřební daně a tak dále a tak dále.
Podílí se Potravinářská komora na kontrolách alkoholu?
My jsme mluvili s našimi členy, našimi výrobci. Samozřejmě si děláme pořádek a kontrolu mezi sebou. Zatím musím říci, že nemáme přesné signály, ale také nemohu vyloučit, že nebylo někde zfalšováno něco. Nicméně nemáme dosud signály, že by ti největší výrobci ve sdružení výrobců a distributorů alkoholických nápojů měli nějaké problémy. Převážná většina členů, věřím, to má v pořádku. A věřím, že to tak zůstane, i když nemůžu za nikoho dát ruku do ohně. Včera (v pátek) jsme o tom mluvili s Petrem Pavlíkem (šéf Unie výrobců a dovozců lihovin - pozn. red.) a jsme v kontaktu. Myslíme si, že to snad bude v pořádku.
Anketa:
Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?
Je pravda, že likérky upozorňovaly na to, že pančovaný alkohol se na černém trhu vyskytuje?
My, tedy Potravinářská komora, ale i sdružení výrobců a distributorů lihovin jsme upozorňovali, že ten rozsah černého trhu v Česku přesáhl dvacet procent, že neustále roste a že k tomu může docházet vlivem zvýšení spotřební daně a tak dále. Upozorňovali jsme na to jak v parlamentu, jak ministerstvo financí. Nechtěli tomu věřit. Tohle je důsledek.
Myslíte si, že by se situace už teď mohla změnit?
Není ideální dělat unáhlená rozhodnutí. To, co udělalo ministerstvo zdravotnictví - tedy zavedení celoplošné prohibice -, není úplně ideální. Já rozumím tomu, že situace je vážná a lidé umírají. Ale teď by se mělo udělat rychlé opatření, a to je ta velmi rychlá inventura: co máme a co nemáme. Je lepší udělat inventuru než honit inspektory a celníky, aby kontrolovali, jestli je někde vystavená flaška. Ta vystavená flaška ještě nikoho nezabila. Zabije někoho, když to pije. Musí se zjistit, kdo ten pančovaný alkohol vyrobil. A pak je nutné rychle zakázat dovoz metanolu, který se u nás nevyrábí a je součástí veškerých těch pančovaných druhů alkoholu. A je potřeba zavést registrační pokladny. Ale to se již opakuji. Je zkrátka potřeba zavést systémová opatření. Tady by stačilo, kdyby se dodržoval zákon tak, jak tady je, a některé věci se doladily - jako je registrační pokladna a licencovaný prodej.
K čemu by sloužila registrační pokladna?
Registrační pokladna v restauračním zařízení eviduje lahve alkoholu a jednotlivé druhy zboží. To, co jde do restaurace, musí být i na výstupu, co se prodalo. Nemůže tam být něco jiného.
DÉMON METANOL. Za vše může metanol, který podle informací TÝDNE kdosi ředil v poměru jedna ku jedné s etanolem. Aktuální aféra ukázala, kolik neřádu panuje v byznysu s alkoholem. Zasažena je i státní správa. Více čtěte v pondělním vydání časopisu TÝDEN. |