Prezident Miloš Zeman se shodl s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou na tom, že vztahy s Čínou mají být založeny na rovnoprávnosti a vzájemných výhodách. Podle Kitarovičové jsou důležité vztahy se všemi zeměmi, tedy i s Čínou. Řekli to na tiskové konferenci po jednání na Pražském hradě.
"Ani jedna strana nemá zájem na tom sdílet jakousi špionomanii nebo hysterii, která se projevuje například v kauze počítačové firmy Huawei a podobně," řekl Zeman, který se do Číny za dobu své funkce na konci dubna vydá už pošesté. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei tvrdí, že pro varování neexistují důkazy.
V chorvatském Dubrovníku začne dvoudenní setkání vedoucích představitelů zemí střední a východní Evropy a Číny. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš, který bude ještě před večeří jednat se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Už osmý summit ve formátu 16+1 se bude věnovat zejména spolupráci v obchodu a investicích, infrastruktuře, dopravě a logistice, energetice, průmyslu, kultuře, vzdělání a cestovním ruchu.
Podle Kitarovičové chorvatští a čínští představitelé podepsali už ve středu několik dohod, které umožní užší hospodářskou spolupráci a vývoz chorvatských produktů na čínský trh. Čína má zájem se podílet například na rozvoji přístavu v Rijece nebo železničního propojení mezi Rijekou a Budapeští, uvedla. Prezidentka vyloučila diskriminaci na základě národnosti či původu. "Mezi námi existuje respekt a důvěra," řekla.