Propagátor rozsáhlých akcí proti šíření globálního oteplování, bývalý americký viceprezident Albert Gore zopakoval ve čtvrtek na konferenci v kalifornské Santa Barbaře, že klimatická změna vytváří "planetární stav nouze". Odmítl ale diskutovat o jiných přístupech. S českým prezidentem a odpůrcem Goreových ekologických aktivit Václavem Klausem, s nímž měl původně americký politik debatovat, se na fóru minul.
"Nejde přece o teorie a dohady," odpověděl Gore dánskému profesoru Björnu Lomborgovi, který zastává názor, že spíše než na boj se škodlivými emisemi by měl svět vynakládat peníze na odstranění chudoby, zlepšení zdravotní péče nebo vzdělání. Podle Gorea, který za své ekologické snahy získal Nobelovu cenu míru, si vědci otázku nezbytnosti zásahu proti oteplování planety už dávno zodpověděli.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus je potěšen: Lidé prý ovlivňují klima jen okrajově
Podobně jako Lomborg se proti Goreovým názorům staví i prezident Václav Klaus, který označuje aktivisty proti globálnímu oteplování za ekologické panikáře, jejichž regulace by omezily svobodu člověka a rozvoj lidstva. Několikrát v minulosti vyzval Gorea k otevřené diskusi, k níž se ale zatím nikdy nesešli.
Nejblíže k setkání měli na nynější konferenci ECO:nomics v Santa Barbaře pořádané deníkem The Wall Street Journal, kde se měli sejít na jednom diskusním pódiu. Goreovo vystoupení ale bylo na poslední chvíli v programu posunuto. Z luxusního lázeňského střediska Bacara na pobřeží Tichého oceánu odjel bývalý viceprezident hodinu před tím, než na místo dorazil český prezident. Klaus na konferenci vystoupí dnes pozdě večer středoevropského času.
Gore: Omezování oxidu uhličitého musí být prioritou
Gore ve čtvrtek zdůrazňoval, že podnebí je na prvním místě. "Zdraví závisí na stálosti mikrobiální populace, kterou klimatické změny narušují," řekl. Omezování škodlivých zplodin pomůže "zachovat lidskou civilizaci, jak ji známe, a životní podmínky na planetě", dodal.
Gore zopakoval, že omezování produkce oxidu uhličitého musí být prioritou. Změnit by se měla především výroba energie, aby při ní nevznikalo tak velké množství škodlivin. Nové způsoby, o nichž bez větších podrobností hovořil jako o "elektrické superdálnici", budou podle něho i daleko efektivnější.
"Máme k tomu vše, co nyní potřebujeme, vyjma politické vůle," prohlásil. "Ve Spojených státech je ale politická vůle obnovitelným zdrojem," řekl.
Boj proti emisím v době krize
Spojené státy dosud nepostupují jako například evropské země, kde se běžně prodávají a nakupují povolení k produkci takzvaných skleníkových plynů. Vláda prezidenta Baracka Obamy zamýšlí zavést obdobný systém, který by určoval cenu za emise. Firmy, které produkují méně, než stanovuje limit, by mohly povolenky prodávat jiným firmám, které se do limitů nevejdou.
ČTĚTE TAKÉ: Růst emisí oxidu uhličitého se nezpomaluje. Naopak
Představitelé amerických podniků vyslovili obavy, že půjde o "uhlíkovou daň", která v době hospodářské krize bude mít neblahé následky. Namítali také, že účinnost takového opatření se projeví až za dlouhou dobu, zatímco boj s oteplováním si vyžaduje rychlou akci. Albert Gore by uvítal systém obchodování s limity i uhlíkovou daň. "Určování limitů a obchodování s nimi je ale podle mě nejlepším způsobem k vytvoření globálního trhu zaměřeného na snižování emisí," řekl.
Foto: ČTK, Reuters