Klaus na Hradě vlajku EU během předsednictví nevyvěsí
13.10.2008 20:20
Vlajka Evropské unie nebude na Pražském hradě nastálo viset ani během českého předsednictví v unii, kdy bude země na půl roku šéfem, mluvčím a tváří celé sedmadvacítky. Mluvčí Hradu Radim Ochvat v pondělí uvedl, že symbol unie Hrad kvůli předsedání vyvěsit neplánuje.
Například na úřadu vlády je vlajka evropského společenství neustále, připomněl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
Klaus je známý kritik politiky EU a za své názory bývá nazýván euroskeptikem. Vlajku EU odmítl vyvěsit už v roce 2004, kdy se země stala členským státem. Klaus již dříve řekl, že pro to nevidí důvod, protože "nejsme nějakou provincií EU". Na Hradě tak vlaje česká vlajka, která je podle Klause dominantní, nezastupitelná a nemá být zastiňována jinou, a prezidentská zástava.
Ochvat v pondělí zmínil, že stejně jako na Hradě není vlajka EU, nevisí tam nastálo ani vlajka NATO či OSN, organizací, jejichž členem je země také. Například ale během návštěvy předsedy Evropské komise Josého Barrosa na Hradě unijní vlajka byla.
"My budeme mluvit za celou EU, tady na Strakově akademii visí... Pokud jde o Pražský hrad, já si samozřejmě myslím, že pokud se tam budou nějaké akce během předsednictví konat, tak ta vlajka by tam samozřejmě být měla," řekl k tomu Vondra.
ČTĚTE TAKÉ: Evropě to osladíme, oznámili Topolánek s Vondrou
Klause za nevyvěšení symbolu unie již před třemi lety kritizoval jeho předchůdce Václav Havel. Podle něho je Klausův přístup "téměř skandální". "Při svých cestách po Evropě jsem si všiml, že na všech sídlech hlavy státu i na všech vládních budovách v členských zemích EU vlaje vedle národní vlajky i vlajka unie," zdůrazňoval Havel.
Česká vlajka spolu s evropskou může podle zákona vlát na sídlech prezidenta, parlamentu, vlády, ministerstev, krajů, obcí, soudů, státních zastupitelství a různých státních institucí minimálně při příležitosti státních svátků, událostech republikového i regionálního významu. Podobně bývají na budovách českých diplomatických misí, mohou být na školách.
Česko se ujme předsedání v unii již za necelé tři měsíce, otěže převezme na šest měsíců od Francie. Členské státy se v předsedání střídají. Tato role pro Česko bude znamenat, že bude koordinovat veškerý chod unie. Hostit musí také řadu schůzek zástupců členských států. Zasedáním budou předsedat ministři, premiér, vyloučen ale zřejmě není ani prezident. V Bruselu se občas objevují obavy z toho, že do čela unie usednou v českém případě zástupci země známé euroskeptickými názory některých svých lídrů.
Foto: archiv Týdne, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.