<span>Klaus pokáral</span> ústavní soudce, ti se zavřeli a přemýšlejí

Domácí
25. 11. 2008 15:42
Prezidetn Klaus pokáral soudce.
Prezidetn Klaus pokáral soudce.

Prezidetn Klaus pokáral soudce.Ústavní soudci si prodloužili čas, během něhož rozhodnou o osudu lisabonské smlouvy. Verdikt o tom, zda je klíčový evropský dokument v souladu s českou ústavou, vynesou ve středu. Mimo jiné tím přinutili nejostřejšího kritika prezidenta Václava Klause, aby mírnil své výroky.

"Pokud už soudci všechno vědí, pokud jsou rozhodnuti, je to deprimující," pokáral Václav Klaus v jednací síni ústavní soudce za to, že nekladli žádné doplňující otázky. Když pak soud odročil jednání na středu, Klaus svá slova mírnil. "Jsem velmi rád, že aspoň došlo k tomu odročení, protože to naznačuje, že se snad Ústavní soud nad novými argumenty bude vážně zamýšlet a že to v hlavách některých soudců něco zanechalo," řekl prezident.

Slovní přetahovaná

Před novináři se pak prezident pozastavil i nad tím, že soud svolal další jednání právě na středu. Neplánoval totiž cestu do Brna, navíc připomněl ustavující schůzi Senátu v novém složení, kvůli níž nemohou přijet do Brna ani navrhovatelé-senátoři. "Považuji to za zbytečnou nekoordinaci Ústavního soudu s politickým orgány," pronesl Klaus před mikrofony českých, německých, rakouských i irských médií.

CELÝ TEXT PROJEVU PREZIDENTA KLAUSE ZDE.

Vicepremiér Alexandr Vondra při proslovu.I zástupce vlády vicepremiér Alexandr Vondra je rád, že po slovech prezidenta soud jednání odročil. "Kdyby padlo rozhodnutí už dnes, budilo by to celé dojem komedie pro veřejnost," řekl ministr pro evropské záležitosti. Podle něj při dopoledním jednání žádné zvláštní nové argumenty nepadly a věří, že soud nakonec umožní novou eroústavu ratifikovat. Kdy se to stane a zda vůbec, bude i tak dál v rukách prezidenta.

Vítejte, Irové!

Klaus po jednání soudu opět zopakoval, že smlouvu stejně nepodepíše, pokud se nezmění názor Irska. To v červnovém referendu lisabonskou smlouvu odmítlo a irská vláda teď doufá, že se jí v opakovaném všelidovém hlasování podaří přesvědčit veřejnost o prospěšnosti euroústavy.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Klaus. Bojovník s Evropskou unií
                        
Klaus: Podepíšu Lisabon, jen pokud ho schválí Irové
                        Bém odmítá Lisabon. Chce jiný text

"První krok je, co řekne Ústavní soud, pak teprve začne politická debata v parlamentu, podpis smlouvy je až krokem padesátým devátým," prohlásil Klaus. I kdyby tedy případně smlouvu schválily dvě třetiny obou komor, prezident žádnou lhůtu pro její podpis nemusí dodržet.

To, že má pro Irsko prezident slabost, se projevilo i na chodbě Ústavního soudu. Když jej po českých novinářích oslovili i irští reportéři, viditelně se rozzářil. "Irská televize! Jste naši přátelé, děkuji vám, že jste přijeli! Výborně," reagoval na jejich přítomnost. A pak do irského mikrofonu zopakoval, co říkal už mnohokrát: "Respektuji irskou volbu, protože respektuji demokracii."

 O co jde ve sporu o Lisabonskou smlouvu

Senátoři za ODS mají pochybnosti, zda přenos nemnohých kompetencí na Radu Evropské unie není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Stejně uvažují i o ustanovení, podle nějž se v některých případech nebude v Radě EU potřeba konsensuálního výsledku hlasování, tedy naprosté shody všech států, ale bude stačit prostá většina hlasů.

Václav Klaus se také domnívá, že Lisabonská smlouva napadá samu podstatu Ústavy ČR - takzvané materiální jádro, které je nezměnitelné. Jde o základní principy stanovené Ústavou, jako je například princip svrchovanosti českého lidu, princip ochrany osobní svobody, dělby veřejné moci, princip právní jistoty. Zejména má Klaus strach o svrchovanost českého státu, Evropská unie se podle něj přijetím Lisabonské smlouvy změní v samostatný federální stát, rozhodování členských zemí bude oslabeno, nepůjde o moc lidu, ale o vládu institucí.

Vláda předložila ústavnímu soudu stanovisko, podle nějž nemá Lisabonská smlouva na podstatu Ústavy ČR žádný vliv. Přesun některých kompetencí česká Ústava umožňuje. Pokud jde o znemožnění vlády lidu, jak ji chápe Klaus, má vláda protiargument: i orgány EU jsou voleny lidem jednotlivých členských států.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ