Dohoda
Koalice bude jednat s opozicí o služebním zákonu
31.07.2014 13:39
Koaliční strany se dohodly, že budou o podobě služebního zákona jednat s opozicí. První schůzka se uskuteční v pátek v Poslanecké sněmovně a zúčastní se jí dvojice zástupců za každou sněmovní stranu. Do příštího pátku chce mít koalice jasno o dalším postupu. Projednávání zákona v dolní komoře se zatím přerušovat nechystá.
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) nepovažuje dnešní dohodu za nic překvapivého, koalice podle něj s opozicí jednala opakovaně. "Stejně tak jsme ochotni jednat dále, takže počítáme s tím, že se sejdeme se všemi opozičními stranami a budeme se snažit samozřejmě zjistit, kde je možnost dohody," řekl po jednání novinářům s tím, že by se mělo ukázat, jestli obstrukce pravicové opozice nejsou samoúčelné.
Především návrhy ODS a TOP 09, které obstrukce slíbily, pokud koalice nepřistoupí na čtveřici jejich požadavků, si chce vyslechnout také hnutí ANO. Do týdne by přitom mělo být jasno, jestli se podaří názory obou stran sblížit. "Dneska jsme se shodli interně, v rámci koalice, že bychom se chtěli pokusit dosáhnout dohody o dalším postupu do příštího pátku," uvedl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Jeho stranická kolegyně a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová poznamenala, že termín 1. ledna 2015, od kdy má být norma účinná, je zatím v dohodách s Evropskou unií přísně dán. Když nebude dodržen, nebude mít Česko schválené operační programy, a přijde tak o evropské peníze. Jourová si ale myslí, že kdyby se o věci začalo s EU jednat, mohl by se najít prostor pro posunutí termínu. Zatím se ale žádná jednání nechystají. Na dnešní koaliční diskuzi zazněla i varianta, že by koaliční strany zkusily služební zákon protlačit sněmovnou přes odpor opozice. Byla ale prý velmi rychle zavrhnuta.
Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola míní, že požadavky opozice nesmějí být diktátem. Rád by také viděl její připomínky zapracované do paragrafového znění návrhu. Po dnešním jednání také jako jediný vyjádřil přesvědčení, že v pátek na sněmovní schůzi zazní návrh na přerušení jednání. Na koaliční schůzce se ale o takové možnosti prý nejednalo.
Koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců počítala s tím, že jejich verze služebního zákona bude účinná od začátku příštího roku. Na tento termín se v minulosti odvolávala i s tím, že je to požadavek Evropské unie. Někteří opoziční představitelé to ale zpochybňovali a tvrdili, že unii jde spíše o kvalitu zákona než o termín jeho přijetí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.